3. jūnijs - ANGĻU VALODA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI
cfg.gif
 
Plazmolīze - šūnas citoplazmas atdalīšanās no šūnapvalka ūdens zaudēšanas rezultātā, kas notiek, ja šūnu ievieto šķīdumā ar augstāku sāļu koncentrāciju. Notiek osmoze.
 
 
Deplazmolīze - ūdens uzņemšana šūnā pēc plazmolīzes, ja šūna ievietota šķīdumā ar zemu sāļu koncentrāciju (zemāku kā šūnsulā), šūnas citoplazma piebriest un atgriežas normālā stāvoklī. Deplazmolīzei turpinoties, šūna piebriest un var pārplīst, jo uzņem par daudz ūdeni.
 
Plazmolīze ir novērojama tikai dzīvām augu šūnām. Ja sāļu koncentrācija vidē ir ļoti liela, plazmolīze var būt neatgriezeniska un augs var aiziet bojā. To var novērot, ja pārmēslo laukus ar minerālmēsliem - augi nokalst.
 
Dzīvnieku šūnām ir tikai membrāna - nav šūnapvalka. Tām ir novērojama tikai osmoze.
 
tgh.jpg
 
Piemēram, ja sarkanās asins šūnas (eritrocītus) ievieto šķīdumā ar augstāku sāļu koncentrāciju, tās sačokurojas, jo zaudē ūdeni. Nonākot šķīdumā ar zemu sāļu koncentrāciju eritrocīti pārsprāgst, jo ūdeni uzņem. Tāpēc dzīvniekiem (arī cilvēkiem) medikamentus drīkst injicēt tikai kopā ar fizioloģisko šķīdumu - tas ir šķīdums, kurā sāļu koncentrācija ir tāda pati, kā asins plazmā.