Augi ir autotrofi organismi, kas spēj sintezēt barību, izmantojot tikai Saules gaismu, ūdeni un ogļskābo gāzi. Augi no neorganiskām vielām ražo organiskās vielas, ko pārējie organismi izmanto kā barību. 
Fotosintēze ir process, kurā augi, izmantojot Saules gaismu, no neorganiskajām vielām ražo organiskās vielas.
Fotosintēze ir viens no svarīgākiem procesiem dabā, jo gaismas enerģijas ietekmē no neorganiskajām vielām sintezējas organiskās vielas (glikoze).
 
YCUZD_231019_5681_fotosintēze.png
 
Fotosintēzes procesā saražotās organiskās vielas uzkrājas dažādās augu daļās (burkāniem saknēs, kartupeļiem bumbuļos) un ir citu organismu barības pamatā.
 
фрукты_augļi_fruits.svg
Daudz glikozes uzkrājas augļos
 
Fotosintēzes procesā izdalās skābeklis, ko visi organismi izmanto elpošanai, arī paši augi. Fotosintēze nodrošina vielu apriti dabā un gāzu līdzsvaru atmosfērā.
Svarīgi!
Fotosintēze notiek tikai Saules staru klātbūtnē, bet elpo augi visu laiku!
YCUZD_230726_5389_skābekļa aprite.png
 
Barības vielu ražošana notiek augu zaļajās daļās (galvenokārt lapās). Augu lapās atrodas hloroplasti (augu šūnas organoīdi, kuros notiek fotosintēze). Fotosintēzei piemērotākā lapa ir ar iespējami lielāku virsmu gaismas uzņemšanai un porainu virsmu, lai lapā iekļūtu ogļskābā gāze.
 
shutterstock_145028410.jpg
Hlorofila attēlojums auga lapā
Svarīgi!
Augi ir skābekļa un barības vielu avots, kas ir resurss visiem dzīvajiem organismiem, tāpēc ir svarīgi rūpēties par dabu un augiem.