Gremošanas orgānu sistēma ir orgānu komplekss, kurā notiek uzņemtās barības mehāniska un ķīmiska apstrāde (gremošana), organismam nepieciešamo vielu absorbcija jeb uzsūkšana un nederīgo vielu izvadīšana no organisma.
YCUZD2308105449gremošanassistēma_1.svg
 
Gremošanas orgānu sistēma sākas ar mutes dobumu, kur notiek uzņemtās barības rīšanas process.
  
YCLV07062022_3847_biologija_12.png
  
Gremošanas orgānu sistēmas orgāni:
  • Mutes dobums ir sākotnējā gremošanas vieta, kur pārtika tiek mehāniski saberzta un sajaukta ar enzīmiem.
  • Barības vads ir cauruļveida orgāns, kurā pārtika tiek transportēta no mutes uz kuņģi.
  • Kuņģis ir liels sfēriskais orgāns, kurā pārtika tiek sajaukta ar sālsskābi un enzīmiem.
 
YCLV07062022_3847_biologija_1.svg
Kuņģa uzbūve
  • Aizkuņģa dziedzeris un aknas ir orgāni, kas ir atbildīgi par fermentu un hormonu ražošanu, kas nepieciešami gremošanai un absorbcijai.
  • Žultspūslī uzkrājas žults, kas nodrošina tauku noārdīšanu. 
  • Divpadsmitpirkstu zarnā notiek pārtikas gremošanas procesi, kuri rada nepieciešamos fermentus jeb enzīmus (vielas, kas paātrina organismā notiekošās vielmaiņas reakcijas: uzturvielu noārdīšanu, jaunu vielu veidošanu, vielu transportēšanu, ķermeņa temperatūras un pH regulēšanu) un gremošanas sulu, lai turpinātu gremošanu tievajā zarnā. Šis zarnu posms ir ārkārtīgi svarīgs, jo šeit gremošanas sistēma šķeļ taukus, olbaltumvielas un ogļhidrātus.
  • Tievajā zarnā turpinās pārtikas gremošana un notiek absorbcijas process. Zarnas kopējā virsma ir ļoti liela, jo tās siena veido krokas, bet gļotādai ir sīki izaugumi - zarnu bārkstiņas. Katrā bārkstiņā ir kapilāri un limfkapilāri. Tie palīdz uzsūkt šķeltas barības vielas.
  • Resnajā zarnā notiek pārtikas absorbcijas process, kurā tiek izmantoti fermenti, kas radīti zarnu mikroflorā. Šeit notiek tauku un ogļhidrātu gremošana un absorbcija, kā arī barības vielu un vitamīnu uzņemšana un transportēšana organismā. Resnajā zarnā ir arī miljoniem baktēriju, kas ir svarīgas pārtikas sagremošanai, imunitātes uzturēšanai un vitamīnu sintēzei. Resnajā zarnā notiek arī fekāliju veidošanās un transportēšana caur taisno zarnu līdz anālajai atverei.
shutterstock1618675603.jpg
Zarnu bārkstiņas
 
Gremošanas orgānu sistēmas veselība ir svarīga, lai nodrošinātu pareizu pārtikas sagremošanu un uzsūkšanos, kā arī novērstu dažādas slimības, piemēram, aizcietējumus, caureju, kuņģa un zarnu trakta slimības, kā arī aizkuņģa dziedzera un aknu slimības.
Pareiza uztura pamatprincipi ir uztura dažādība, uztura sastāvdaļu līdzsvars un mērenība.
Līdzsvarots uzturs satur olbaltumvielas, taukus un ogļhidrātus.
Lipīdi - vielu grupa, pie kuras pieder tauki un tiem līdzīgas vielas. Lipīdi atrodas dzīvnieku un augu organismos, kur veic enerģijas uzkrāšanas un aizsargfunkciju. Tauku daudz ir olīveļļā, avokado, olīvēs, valriekstos, ķirbju sēklās, zivīs.
Ogļhidrāti - vielu grupa augu organismos. Ogļhidrāti veidojas fotosintēzes procesā. Dzīvnieki uzņem ogļhidrātus, barojoties ar augiem. Ogļhidrāti nodrošina organismus ar enerģiju, kas nepieciešama dzīvības procesiem. Ogļhidrātus visvairāk satur graudaugu produkti (maize, kartupeļi, makaroni, griķi, rīsi). 
Olbaltumvielas (proteīni) - vielu grupa, kas veic dažādas dzīvībai nepieciešamas funkcijas.
Olbaltumvielas vajadzīgas augšanai, attīstībai, organisma šūnu un audu atjaunošanai, tās izpilda arī aizsargfunkcijas, ir fermentu sastāvdaļas. Visvairāk tās var uzņemt, ēdot liesu gaļu, zivis, olas, pienu un piena produktus (sieru, biezpienu, kefīru), kā arī riekstus un sēklas.
Vitamīni - savienojumi, kas nelielā daudzumā ir nepieciešami normālai organisma funkciju nodrošināšanai un jāuzņem ar pārtiku, jo organisms tos nespēj sintezēt pietiekamā daudzumā.
 
Diennaktī patērētais enerģijas daudzums ir atkarīgs no cilvēka vecuma un dzimuma, no nodarbošanās veida un vielmaiņas īpatnībām, no apkārtējās vides temperatūras un citiem apstākļiem.
Svarīgi!
Lai uzturētu gremošanas orgānu sistēmas veselību, ieteicams ēst līdzsvarotu un daudzveidīgu uzturu, izvairīties no pārēšanās un smēķēšanas.
Shutterstock_28738099_food pyramid_uztura piramīda.jpg
Uztura piramīda veidota pēc līdzsvarota uztura principa
 
Katram produktam ir sava enerģētiskā vērtība, minerālu un vitamīnu sastāvs. Produktiem veikalā enerģētisko vērtību obligāti norāda uz etiķetes.
 
YCLV07062022_3847_biologija_4.svg