Liepājas Valsts 1. ģimnāzija

Skolas vēsturē bijuši dažādi posmi un nosaukumi:

  • 1919.gadā - Liepājas reālģimnāzija
  • 1921./1922.mācību gads - Liepājas Valsts vidusskola
  • 1929./1930.mācību gads - Liepājas Valsts ģimnāzija
  • 1940./1941.mācību gads - Liepājas 1.vidusskola
  • 1941./1942.mācību gads - Liepājas 1.ģimnāzija
  • 1945./1946.mācību gads - Liepājas 1.vidusskola
  • 2006./2007.mācību gads - Liepājas 1.ģimnāzija
  • Kopš 2009. mācību gada - Liepājas Valsts 1.ģimnāzija

 
Nozīmīga reforma aizsākta 1962./1963. mācību gadā, kad Liepājas 1.vidusskolā sāk padziļināti mācīt matemātiku. Arī šodien klases ar dabaszinātņu un matemātikas ievirzi ir skolas raksturīga iezīme. Kopš 2005./2006.mācību gada skola ir Eiropas Savienības struktūrfondu (ESF) nacionālās programmas projekta „Mācību satura izstrāde un skolotāju tālākizglītība dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju priekšmetos” viena no 12 pilotskolām, un tiek turpināts darbs kā pilotskolai ar pieredzi nākamajos posmos. Projekta ietvaros 2006.gadā skolā ar Eiropas Savienības un Liepājas pilsētas domes atbalstu labiekārtoja un modernizēja fizikas, ķīmijas, bioloģijas, matemātikas un informātikas kabinetus.

2010.gada 22.maijā atzīmēta skolas pamatakmens ielikšanas 100.gadadiena, kas vienlaikus bija arī vidusskolas 90.mācību gada un valsts ģimnāzijas statusa iegūšanas astoņdesmitgades atcere. 90 gados ir notikuši 88 izlaidumi, skolu beiguši apmēram 6000 absolventu.

Sākot ar 2009./2010.mācību gadu ģimnāzija realizē šādas izglītības programmas:

  • Proģimnāzijas (7.–9.klases) skolēni apgūst vispārējās pamatizglītības programmu.
  • Ģimnāzijas (10. – 12.klases) skolēniem ir iespēja izvēlēties matemātikas - svešvalodu, matemātikas - informātikas, ķīmijas-bioloģijas-fizikas virziena programmas.

Viens no ģimnāzijas lepnumiem ir jauktais koris, kuru kopš 1982. gada vada Latviešu Vispārējo Dziesmu svētku virsdiriģents Jēkabs Ozoliņš. Viņa vadībā koris piedalījies visos skolēnu un vispārējos dziesmu svētkos un ieguvis godalgotas vietas visās skolēnu koru valsts finālskatēs. 2007.gadā ģimnāzijas jauktais koris Latvijas skolu jaukto koru finālskatē ieguva Grand Prix.

Skolas dzīvē kopš 1996.gada aktīvi līdzdarbojas Skolēnu parlaments. Skolēnu idejas tiek pašu spēkiem īstenotas dzīvē, tādējādi padarot skolas ikdienu pilnvērtīgāku un krāsaināku. Daudzi pasākumi ir kļuvuši par neatņemamu skolas sastāvdaļu – pārgājiens „Atvadas vasarai”, „Iedegsim Latviju 18.novembrī”, skolas plenārsēde, Ziemassvētku balle, Ausekļa ielas svētki, erudītu konkursi, „Atspere”, Smilšu piļu festivāls, Koru kari u.c. Tradicionāli skolas dzīves interesantākie notikumi tiek atspoguļoti skolas avīzē „Kliedziens”, kuru veido pašu skolēnu izveidota redkolēģija. Ģimnāzijas ārpusklases darbu kopš 1996.gada mērķtiecīgi un demokrātiski vada direktora vietniece Signe Berga.

No 2003. gada ģimnāzija piedalās „Comenius” programmā, sadarbojoties ar Itālijas, Polijas, Vācijas, Turcijas, Rumānijas, Anglijas skolām projektā „Dažādība vienotībā”. Skolas Debašu klubs piedalās WIDPSC (pasaules individuālo debašu un publiskās runas čempionātā). Tāpat arī skola piedalās tādos ES projektos kā "Youth Speak" (2008./2009.) un "Youth in Action" (2009./2010). Ģimnāzija ir AFS programmas dalībniece, skolā katru gadu mācās skolēni no dažādām pasaules valstīm – Taizemes, Vācijas, Čehijas, Itālijas, ASV u.c.

2006.gada absolvents Andris Dubrovskis, Maskavas Valsts Starptautisko attiecību institūta students, par skolu saka šādus vārdus: „Reti gadās tā, ka ar kādu noteiktu vietu ir saistīti tik daudzi jo daudzi izcili, talantīgi un apbrīnojami cilvēki. Tomēr tieši ar šo iezīmi var lepoties mūsu skola – tajā savulaik ir mācījušies gan Latvijas valsts darbinieki, gan slaveni rakstnieki un dzejnieki, gan atzīti zinātnieki un sportisti, gan tautā mīlēti mūziķi un aktieri. Šo sarakstu varētu turpināt bezgalīgi. Viens ir skaidrs – mūsu skolai acīmredzot piemīt īpašs spēks, no kura varam pasmelties mēs, skolēni un absolventi. Spēks, kuru caur sevi mēs varam nodot tālāk citiem.”

Skolas vārdu pasaulē nesuši un dara to vēl šodien daudzi jo daudzi Liepājā, valstī, pasaulē pazīstami cilvēki – skolas absolventi. Dzejniece un Latvijas radio diktore Mirdza Ķempe, Latvijas pirmās neatkarīgās valsts darbinieks – Veselības aizsardzības komisārs Emīls Lauders, Tieslietu komisārs Valdis Kalnāre, Finansu ministrs Alfrēds Valdmanis. Ķīmiķis- akadēmiķis Edmunds Lukevics, ķīmiķi –zinātņu doktori Ojārs Neilands, Eva Stankeviča, Rolands Vīgners, Aivars Grīnbergs. Valsts Stradiņa klīnikas galvenais ārsts Heinrihs Runds, ķirurgi Teodors Eniņš, Uldis Ārgalis, Uldis Ķesteris, pediatre Arta Pavlova. Vesela mūziķu plejāde – komponisti un izpildītāji: Edmunds Goldšteins, Ēriks Ešenvalds, brāļi Dainis un Ainars Virgas, Jānis Grodums, Uldis Marhilēvičs, Jānis Lūsēns, Guntars Račs, brāļi Andris un Valdis Alviķi, Igo (Rodrigo Fomins), Jānis Šipkevics. Skatuves mākslinieki: Zigrīda Stungure, Indra Briķe, Karina Tatarinova, Voldemārs Šoriņš, Ieva Mūrniece. Planieriste Daina Vilne. Mehiko Olimpisko spēļu dalībniece Ingrīda Barkāne, Eiropas basketbola čempionvienības dalībniece Silvija Krodere – Raudone, olimpietis desmitcīņnieks Jānis Lanka. Filozofs Igors Šuvajevs. Kinospeciālisti Ivo Kalpenieks, Armands Zvirbulis. Šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl, visus uzskaitīt nav iespējams.

LIEPĀJAS VALSTS 1.ĢIMNĀZIJA
Adrese: Ausekļa iela 9, Liepāja, LV-3401
Tālrunis: +371 63423461
E-pasts: 1gim@liepaja.edu.lv

Informācija apkopota plkst.