Krāsām ir simboliska nozīme. Dažādās kultūrās vienai un tai pašai krāsai var būt atšķirīgas nozīmes. Mākslinieks, izmantojot krāsu simbolu valodu, var cilvēkiem stāstīt par abstraktiem jēdzieniem – naidu, prieku, sērām, laimi, viltību u.t.t.
 
Baltā krāsa
 
swan-2107052_960_720.jpg
Attēlā gulbis
 
Šī krāsa simbolizē nevainību, šķīstību, tīrību, gaismu, cerību, garīgumu, visa jaunā sākumu.
 
Kristietībā baltā krāsa simbolizē nevainību, šķīstību, ziedošanos. Šī krāsa asociējas ar Jēzu Kristu. Kopš viduslaikiem priesteri, veicot nozīmīgas ceremonijas, uzvelk baltas krāsas tērpu.
 
17.jpg
Attēlā Jēzus (kompozīcijas centrā) un apustuļi
 
Baltā krāsa nosaka katoļu garīdznieka vietu baznīcas amatu hierarhijā – viszemākās pakāpes garīdznieki valkā melnas krāsas tērpu, visaugstākās – baltas krāsas apģērbu.
 
14.jpg
Attēlā katoļu baznīcas vadītājs pāvests
 
Baltās lilijas zieds arī simbolizē šķīstību, nevainību, tādēļ kristietībā šo ziedu uzskata par Jaunavas Marijas simbolu.
 
lily-3763573_960_720.jpg
Attēlā baltā lilija, Jaunavas Marijas simbols
 
Rietumu kultūrā šī krāsa simbolizē visa jaunā sākumu. Kristietībā uz kristībām un iesvētībām bērni un jaunieši tērpjas baltās drēbēs. Kristus pēc augšāmcelšanās visos mākslas darbos gleznots tērpies baltās drānās. Augstākajā sabiedrībā jaunas meitenes uz savu pirmo balli dodas tērpušās baltās kleitās. Parasti arī līgavas tērpjas baltās kleitās, dodoties uz laulību ceremoniju.
 
wedding-2584186_960_720.jpg
Attēlā līgava baltajā kleitā
 
Baltā krāsa simbolizē tīrību. Objekti, kuriem jābūt tīriem, tiek izgatavoti baltā krāsā. Baltu darba apģērbu nēsā dažādu profesiju pārstāvji. Piemēram, medicīnas darbinieku, zinātnieku, laborantu, pavāru, maizes cepēju, konditoru virssvārči ir baltā krāsā.
 
Balta krāsa saistās arī ar spokiem un gariem. Daudzās kultūrās pastāv nostāsti par Balto dāmu, kura dzīvo pilī. Viņa parādās saviem radiniekiem, lai vēstītu par tuvojošos nelaimi.
 
16.JPG
Attēlā Baltās dāmas parādīšanās
 
Japāņu kultūrā baltā krāsa simbolizē jaunību, mācekļa statusu. Tā simbolizē arī naivumu.
 
Dažās Āzijas un Āfrikas valstīs baltā krāsa asociējas ar sērām. Arī Senajā Ēģiptē šī krāsa simbolizēja nāvi.
 
Islāma kultūrā šī krāsa simbolizē šķīstību, tīrību. Baltas krāsas apģērbu velk svētceļotāji.
 
15.jpg
Attēlā islāma svētceļotāji svētajā pilsētā Mekā svētku laikā
 
Ķīnā baltā krāsa simbolizē atdzimšanu, reinkarnāciju. Šī krāsa asociējas ar vīrišķo spēku, rietumu debespusi, rudeni, vienu no pamatelementiem - metālu.
 
Indijā baltā krāsa simbolizē dievišķo spēku, tīrību, nošķirtību, rāmumu.
 
Melnā krāsa
 
12.jpg
Attēlā galaktika
 
Simbolizē tumsu, nāvi,haosu, ļaunumu, garīgo tumsonību, nakti, melno maģiju, noslēpumus.
 
Eiropā un Amerikā melnā krāsa saistās ar sērām. Dažkārt Grieķijā un Itālijā atraitnes izvēlas valkāt melnas krāsas apģērbu visu savu atlikušo mūžu.
 
4.jpg
Attēlā atraitne melnas krāsas apģērbā
 
Kristietībā mūki valkā melnas krāsas apģērbu. Cilvēks, kurš vēlas kļūt par mūku, atsakās no ikdienas dzīves, šīs pasaules interesēm, nodarbēm, viņš simboliski šai ikdienas dzīvei ir miris. Melnā krāsa simbolizē arī nožēlu un pazemību.
 
9.JPG
Attēlā benediktiešu ordeņa mūks
 
Šī krāsa saistās ar neveiksmēm. To apstiprina jēdzieni "melnā diena", "melnā nedēļa", "melnā svītra", "melnais saraksts", kurus lieto, lai raksturotu to, kas saistīts ar neveiksmēm (neveiksmīga diena, saraksts, kurā iekļautās personas izdarījušas kaut ko neatļautu u.c.).
 
Rietumu kultūrā šī krāsa saistās ar ļaunumu, tumsas spēkiem. Tā ir tradicionālā maģijas, burvju un raganu krāsa. Viduslaikos uzskatīja, ka melns kaķis ir raganu mājdzīvnieks.
 
11.jpg
Attēlā burve gatavo mīlas dzērienu, viņai pie kājām guļ melnais kaķis
 
Melnā krāsa simbolizē arī varu, likumus, autoritāti. Šādas krāsas apģērbu valkā tiesneši, šī tradīcija Eiropā ieviesās 13.-14.gadsimtā.
 
6.jpg
Attēlā tiesneši melnas krāsas tērpos
 
Eiropas un ASV modes pasaulē melnā krāsa asociējas ar eleganci. Melnas krāsas apģērbu velk īpaši svinīgos gadījumos – dažādās ceremonijās, nozīmīgos pasākumos.
 
8.jpg
Attēlā melnas krāsas kleita, demonstrēta modes skatē
 
Melnā krāsa tiek pretstatīta baltajai krāsai, tādējādi simbolizējot divus pretējus spēkus – tumsu un gaismu, labo un ļauno. 
 
Senajā Ēģiptē melnā krāsa simbolizēja dzīvību, jo pretstatā tuksnesim, melnzeme deva cilvēkam iztiku, uzturēja dzīvību.
 
Ķīnā melnā krāsa asociējas ar ūdeni, vienu no pieciem pamatelementiem, kas esot visu lietu pamatā. Šī krāsa simbolizē ziemu, aukstumu, ziemeļu debespusi. Melnā krāsa saistās ar haosu, kas tiecas uz jaunu sākumu. Šī krāsa simbolizē sievišķo spēku (kopā ar vīrišķo spēku tie redzami jiņ un jan simbolā). Tā simbolizē arī ļaunumu.
 
Japānā melnā krāsa simbolizē mistēriju,nakti, noslēpumus, neredzamo pasauli, nāvi. Šī krāsa simbolizē arī pieredzi. Kāzu dienā vīrieši velk melnas krāsas apģērbu ar baltas krāsas dekoratīviem elementiem.
 
3.jpg
Attēlā kāzu dienas foto
 
Japāņu kultūrā melnā krāsa simbolizē arī vecumu, briedumu, gudrību, skolotāja statusu. Kombinācijā ar balto krāsu tā simbolizē intuīciju. Melnā krāsa simbolizē augstāko rangu dažādās cīņas mākslās (melnā josta).
 
Papildinformācija