Dzeltenā krāsa
 
6.JPG
Attēlā – mimozas ziedi
 
Rietumu kultūrā (Eiropā, ASV) šī krāsa simbolizē sauli, mūžību, apskaidrību, briedumu. Viduslaikos uzskatīja, ka šī krāsa simbolizē nodevību, skaudību, divkosību, ķecerību, greizsirdību, netikumību. Savukārt Ķīnā un citās Āzijas valstīs dzeltenā krāsa simbolizē tikumu un cildenumu.
 
Senajā Ēģiptē dzeltenā krāsa asociējās ar zeltu, kuru uzskatīja par mūžīgu un neiznīcināmu. Ēģiptieši ticēja, ka dievu kauli un āda ir no zelta.
 
Līdz 18.gadsimtam dzeltenā krāsa asociējās ar Jūdu – cilvēku, kurš romiešu kareivjiem nodeva Jēzu Kristu. Tādējādi dzeltenā krāsa tika uzskatīta par skaudības, greizsirdības un nodevības krāsu. Šo krāsu saistīja arī ar naudas aizdevējiem, finansēm.
 
1.jpg
Attēlā Jūda (dzeltenas krāsas apmetnī) nodod Jēzu (Džoto, "Jūdas skūpsts", 1304-1306)
 
Tā kā dzeltenā krāsa ir saules krāsa, tad tā asociējas ar siltumu. Kopā ar sarkano krāsu tā simbolizē svelmi, enerģiju.
 
Šī krāsa asociējas ar gudrībuzināšanāmizpēti. Vairākās Eiropas universitātēs dabaszinību fakultātes studenti un pasniedzēji svinīgos gadījumos valkā dzeltenas krāsas apmetņus un cepures.
 
Dzeltenā krāsa tiek saistīta ar optimismu, jautrībuizklaidēm, svinībām. Šī krāsa piesaista uzmanību. Modes pasaulē dzelteno krāsu izmanto retāk, nekā melno krāsu.
 
3.jpg
Attēlā dzeltenas krāsas kleita (Džeimss Tiso, "Balle", 1880)
 
Ķīnā dzeltenā krāsa simbolizē laimi, slavu un gudrību. Senajā Ķīnā uzskatīja, ka pastāv piecas debespuses - austrumi, dienvidi, rietumi, ziemeļi un vidus-centrs. Katrai debespusei atbilda sava krāsa. Dzeltenā krāsa simbolizēja centru. Tā pat uzskatīja, ka pastāv arī pieci gadalaiki, kurus simbolizē sava krāsa – pavasaris, vasara, vasaras beigas (to simbolizē dzeltenas lapas, dzeltenā krāsa), rudens un ziema.
 
Ķīnieši uzskatīja, ka dzeltenā krāsa simbolizē vīrišķo spēku.
 
Dzeltenā krāsa simbolizēja imperatoru. Leģendas vēsta, ka pirmo Ķīnas imperatoru dēvēja par Dzelteno imperatoru. Dzeltenas krāsas apģērbu zemākās sabiedrības kārtas pārstāvji nedrīkstēja valkāt.
 
2.jpg
Attēlā – Ķīnas imperators Cjaņluns (1711-1799)
 
Senajiem maijiem (indiāņiem) dzeltenā krāsa asociējās ar dienvidu debespusi.
 
Islāma kultūrā dzeltenā krāsa simbolizēja gudrību
 
Oranžā krāsa
 
7.jpg
Attēlā dienlilija
 
Rietumu kultūrā oranžā krāsa asociējas ar siltumu, uguni, aktivitātēm, briesmām, izklaidēm, vieglprātību, rudeni, ar visu netradicionālo, ekstraverto (uz āru vērsto). Mitoloģiska rakstura gleznās sengrieķu vīna dievs Dionīss attēlots tērpies oranžas krāsas apģērbā. Klauniem ir garas, oranžas matu cirtas.
 
15.jpg
Attēlā klauns ar oranžas krāsas matiem
 
Dažās Austrumu reliģijās šī krāsa asociējas ar sauli.
 
Ķīnā oranžā krāsa simbolizēja pārvēršanos, transformāciju. Tas saistīts ar dzeltenās un sarkanās krāsas sajaukšanos, kuras rezultātā rodas oranžā krāsa.
 
Budismā oranžā krāsa simbolizē apgaismību. Āzijas valstīs budistu mūki valkā oranžas krāsas apģērbu, kas simbolizē atteikšanos no ārpasaules labumiem, apņemšanos ievērot noteikumus, kas valda budistu sabiedrībā.
 
8.JPG
Attēlā jaunie budistu mūki
 
Viena no Indijas reliģijām ir hinduisms, kura galveno dievību Krišnu attēlo tērptu dzeltenas un oranžas krāsas apģērbā.
 
16.jpg
Attēlā Krišna spēlē flautu
 
Indijā šādas krāsas apģērbu valkā hinduistu mūki, kā arī reliģiskie askēti, kuri atsakās no šīs pasaules labumiem un nododas reliģisku jautājumu risināšanai, klejojot pa pasauli.
 
11.jpg
Attēlā reliģiskais askēts
 
Papildinformācija