28. maijs - LATVIEŠU VALODA
EKSĀMENS 9. KLASEI
Atceries, ko Tu jau esi apguvis par laikmetīgo mākslu 5. klasē — Zemes māksla, instalācija.
Svarīgi!
Laikmetīgā māksla ir mākslas forma, kas radīta 20. gs. otrajā pusē un attiecas uz mākslas darbiem, kas radīti mūsdienās.
Laikmetīgā māksla ir plašs un daudzveidīgs jēdziens, kas sevī ietver dažādas mākslas formas un izteiksmes veidus. Laikmetīgās mākslas izteiksmes līdzekļi un izpausmes var atšķirties atkarībā no mākslinieka un viņa izvēlētās mākslas formas un vēstījuma, ko viņš cenšas nodot. Mākslinieki rada mākslu, kas balstās uz katra pieredzi, kuru gūstam, dzīvojot tehnoloģiski progresējošā pasaulē.
 
Laikmetīgā māksla ietver dažādas izpausmes formas, piemēram, instalācijas, glezniecību, skulptūru, performanci, video mākslu un digitālo mākslu. Tā izpaužas kā reakcija uz mūsdienu sabiedrības, politikas, tehnoloģiju un kultūras jautājumiem.
 
Instalācija ir izplatīts veids, kā izpausties laikmetīgajā mākslā. Tie ir mākslas darbi, kas tiek veidoti, izmantojot trīsdimensiju telpu un dažādus materiālus, piemēram, skulptūras, objektus, gaismas, skaņu, video projekcijas. 
 
Spilgtākie instalācijas pārstāvji
 
Jajoi Kusama: japāņu mūsdienu mākslinieks, kurš galvenokārt strādā tēlniecībā un instalācijā, kā arī aktīvi darbojas glezniecībā, performancēs, videomākslā.
 
Instalācija.jpg
1. attēls: "Mana sirds dejo Visumā"
 
Olafurs Eliassons: islandiešu un dāņu mākslinieks, kas pazīstams ar skulpturālu un liela mēroga instalāciju mākslu, kurā izmantoti elementāri materiāli, piemēram, gaisma, ūdens un gaisa temperatūra.
Mākslinieki bieži eksperimentēja ar jaunām tehnikām un medijiem, lai izteiktu savas idejas, radot aizraujošus darbus.
 
450px-Tate.modern.weather.project.jpg
2. attēls: "Modernais laiks"
 
Lendārts jeb Zemes māksla: Lendārta mākslas darbi tiek radīti dabā, neapdzīvotā vietā, izmantojot dabas materiālus – zemi, smiltis, ūdeni, lapas, čiekurus, akmeņus, gliemežvākus u. tml. Skulptūras netiek novietotas dabā – radītais mākslas darbs kļūst par daļu no ainavas. Roberts Smitsons bija viens no zemes mākslas kustības dibinātājiem, kura pazīstamākais darbs ir Spirālveida mols (1970).
 
Spilgtākais pārstāvis
 
Roberts Smitsons: amerikāņu mākslinieks, lendārta pārstāvis. Viņa darbs, piemēram — "Spirālais dambis", izveidots pie sāls ezera Jūtas štatā, ir 1500 m garš, izveidots no akmens, sāls kristāliem, izdedzinātas zemes, jūras aļģēm.
 
Spiral_Jetty_Smithson_Laramee.jpg
3. attēls: Spirālveida mols
 
Performance: Dzīvas izrādes un performance ir bieži sastopamas laikmetīgajā mākslā, kur mākslinieki izmanto savu ķermeni, laiku un vietu kā izteiksmes līdzekļus. Tas ir hepeninga paveids, ietver sevī tādus virzienus kā body-art (tiek apgleznoti cilvēku ķermeņi), fluksus, dzīvās skulptūras. Šo terminu 1950. gados pirmo reizi izmantoja Allans Kaprovs (amerikāņu performanču mākslinieks, instalāciju mākslinieks, gleznotājs un montāžas meistars), lai aprakstītu virkni ar mākslu saistītu notikumu.
 
Spilgtākie performances pārstāvji
 
Marina Abramoviča: tiek saukta par “performanču mākslas vecmāmiņu".
 
Džozefs Heinrihs Bojs bija vācu mākslinieks, skolotājs, performanču mākslinieks un mākslas teorētiķis, kura darbi atspoguļoja humānisma jēdzienus.
 
Dzīvā skulptūra: viens no performances veidiem. Cilvēks tiek noklāts ar krāsu (bronzas, sudraba). Šis cilvēks ieņem noteiktu pozu, stāvot nekustīgi, kā statuja. Laiku pa laikam pozas tiek mainītas.
 
Performance.art.london.arp.500pix.jpg
4. attēlā: Dzīvās skulptūras
  
Skulptūra: mākslinieki izmanto jaunas tehnoloģijas, materiālus un idejas, lai radītu savus darinājumus, piemēram, Antonija Gormlija darbi, kas iemieso cilvēka figūru ar dažādiem materiāliem un formām.
 
Animācija: secīga attēla rādīšana noteiktā ātrumā, lai panāktu kustības ilūziju.
 
Vizuālie elementi

Krāsa: Laikmetīgā māksla bieži lieto spilgtas un nepierastas krāsas, lai piesaistītu uzmanību un radītu emocijas.
Forma: Abstraktas formas, neregulāri un eksperimentāli modeļi bieži ir sastopami mākslas darbos.
Tekstūra: Dažādu materiālu un tekstūru kombinācijas, piemēram, folija, plastmasa, audums, koks, var radīt interesantas tekstūras.
 
Jau viduslaiku mākslā sastopamas laikmetīgās mākslas izpausmes

Jau viduslaiku periodā, mākslā ir palikušas iezīmes, elementi un tendences, kuri varētu tikt uzskatīti par priekštečiem vai iedvesmu laikmetīgajai mākslai, kurā radās dažādas idejas un tehnikas, kas, iespējams, bija līdzīgas vēlākajai laikmetīgajai mākslai.