15. maijs - LATVIEŠU VALODA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI
4. uzdevums. Ūdens cietība. 24. jautājums
  
Viens no būtiskiem aspektiem, ar ko jārēķinās, sadzīvē lietojot ūdeni, ir tā cietība. Ar jēdzienu “ūdens cietība” pamatā ir saistāma ar divu jonu \(\mathrm{A}\) (no abiem lielākais atoma kārtas skaitlis) un \(\mathrm{B}\) (no abiem mazākais atoma kārtas skaitlis) esamība ūdenī.
  
Mūsdienās ūdens mīkstināšanai ērti un plaši tiek izmantoti jonapmaiņas sveķi – katjonīti. Kāda ūdens mīkstināšanai izmantojama katjonīta blīvums ir \(1,28\ \mathrm{g⋅cm^{-3}}\), un tā jonapmaiņas kapacitāte ir \(5,0\ \mathrm{mekv⋅g^{-1}}\). Ņemot vērā \(\mathrm{A}\) un \(\mathrm{B}\) lādiņu, \(1\ \mathrm{mmol}\) \(\mathrm{A}\) (vai \(\mathrm{B}\)) saistīšanai tiek patērēti \(2\ \mathrm{mekv}\) katjonīta.

Aprēķini, cik lielu tilpumu (\(\mathrm{m^3}\)) ūdens ar cietību \(3,5\ \mathrm{mmol⋅L^{-1}}\) (ļoti ciets ūdens) bez reģenerācijas ir spējīga mīkstināt filtru sistēma, kurā ir \(251\ \mathrm{L}\) šāda katjonīta, ja pieņem, ka ūdens mīkstināšanas efektivitāte ir \(100\ \%\)!
Rezultātu noapaļo līdz veseliem skaitļiem!
 
Atbilde: Vūdens \(=\) \(\mathrm{m^3}\)
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!