Plakantārpi ir skropstiņtārpi, sūcējtārpi un lenteņi.
 
planarian-worm-289-240-6.jpg
Planārija ir brīvi dzīvojošs, plēsīgs skropstiņtārps. Video: Planārija
 
Fasciola_hepatica.jpg
Aknu fasciola ir parazītisks sūcējtārps, kurš parazitē zīdītāju aknās.
 
Dipylidium.JPG
Suņa lentenis - plakantārps, kurš dzīvo suņu zarnās. Tārpa galva atrodas tievajā galā un no tās aug posmi, kuri beidzot atdalās no ķermeņa, piepildīti ar parazīta oliņām.
 
Skropstiņtārpi dzīvo ūdenī un mitrā augsnē, bet sūcējtārpi un lenteņi ir parazīti. Tie ir plakani, trīsslāņaini, divpusēji simetriski dzīvnieki. Tiem ir audi un orgāni, bet nav elpošanas un asinsrites sistēmas. Plakantārpi uzņem skābekli un izdala ogļskābo gāzi caur ķermeņa virsmu. Plakantārpu ķermeni sedz ādas - muskuļu maiss, brīvi dzīvojošie tārpi pārvietojas, viļņveidīgi kustinot ķermeni.
 
Brīvi dzīvojošiem plakantārpiem ir primitīvas acis, šūnas, kas uztver ķīmiskos kairinājumus un taustekļi. Parazītiskajiem plakantārpiem maņu orgāni ir reducējušies.
 
Plakantārpi var vairoties gan dzimumiski, gan bezdzimumiski. Brīvi dzīvojošie plakantārpi vairojas daloties gareniski. Vairums plakantārpu ir hermafrodīti, piem., vērša lentenim katra posmā ir gan olnīcas, gan sēklinieki un tas var pats sevi apaugļot.
 
planaria_regeneration_series.jpg
Plakantārpiem ir  izteikta laba reģenerācijas spēja. Attēlā redzam eksperimenta gaitu - no sākotnējām 3 planārijas daļām 7 dienu laikā reģenerē 3 jauni tārpi.
 
Lai neinvadētos ar parazītiskajiem plakantārpiem, ir jāievēro noteikumi:
  1. Nedzert ūdeni no atklātām ūdenskrātuvēm.
  2. Lietot uzturā tikai kārtīgi izceptu vai izvārītu gaļu un zivis.
  3. Mājas mīluļi - suņi un kaķi ir regulāri jāattārpo ar šim nolūkam paredzētiem medikamentiem.
 
musclestapeworm.jpg
Gaļā ir saskatāmas lenteņa attīstības stadijas - finnas. Termiska apstrāde tās nogalina.