Augi ir organismi, kas aktīvi uztver un reaģē uz apkārtējo vidi. Augu šūnas spēj uztvert gaismas viļņus, gravitācijas spēku, mitrumu, tāpēc augu stumbri un lapas aug gaismas (negatīvs ģeotropisms), bet saknes – Zemes pievilkšanas spēka virzienā (pozitīvs ģeotropisms).
 
YCUZD_231020_5687_ģeotropisms.svg
Augu stumbri un lapas aug gaismas virzienā, bet saknes Zemes pievilkšanas spēka virzienā
 
Kā augi spēj uztvert apkārtējo vidi?
Gaismas uzņemšana:
Augi izmanto fotoreceptorus, kas atrodas to lapās un stumbros, lai uztvertu gaismu. Fotoreceptoros ir ķīmiski pigmenti, kas reaģē uz gaismu: hlorofils, karotinoīdi un fikocianīni. Šie pigmenti palīdz uztvert gaismas krāsu, intensitāti un virzienu.
Lielākā daļa augu tiecas pie gaismas un izvairās no ēnas. Augu ziedi un lapas spēj kustēties pateicoties stipram šūnas turgora (šūnu iekšējais spiediens, kas mainās atkarībā no šķidruma daudzuma šūnā) izmaiņām. Dienas laikā daudzu augu ziedi un lapotne seko Saules virzienam, lai dabūt maksimāli vairāk gaismas.  
shutterstock_2060792999 (1).jpg
Temperatūras uztveršana:
Augi uztver siltumu no apkārtējās vides, lai pielāgotos augšanas apstākļiem. Piemēram, ja dienas laikā ir karsti, augi var aizvērt savas lapas, lai samazinātu mitruma zudumu un pasargātu sevi no pārlieka karstuma. Zemeņu ziedu pumpuri var izmantot to trīsdaļīgo lapu kustības, lai aizsargātu savas ziedus no sniega un aukstuma. 
 
YCUZD_231020_5687_lapas.svg
Augi aizver savas lapas, lai samazinātu mitruma zudumu un pasargātos no karstuma
 
Mitruma uztveršana:
Augi spēj uztvert mitrumu no augsnes, lai nodrošinātu savu mitruma līmeni. Mitruma pieejamība ir ārkārtīgi svarīga augu izdzīvošanai.
Shutterstock_2105082908_hydrotropism_hidrotropisms.jpg
Auga saknes aug mitruma virzienā
 
Augs caur atvārsnītēm uzņem gaisu, lai izmantotu tajā esošo oglekļa dioksīdu (\(CO_2\)) fotosintēzei. Gāzu maiņas laikā lapas zaudē ūdeni, tam iztvaikojot caur atvārsnītēm. 
YCUZD_231101_5718_stoma (1).svg
Ūdens ieplūst slēdzējšūnās, tās piebriest un paver atvārsnītes spraugu
 
Gaisa sastāva uztveršana:
Augi uztver atmosfēras gāzes, piemēram, oglekļa dioksīdu un skābekli, kas nepieciešami fotosintēzes procesam un augšanai.
 
Saskaņošanās ar apkārtējo vidi:
Augi var uztvert un reaģēt apkārtnes apstākļiem, piemēram, vēja, lietus un sniega ietekmi, lai pielāgotos un saglabātu savu izdzīvošanu.
 
Shutterstock_1849407244_pines by the sea_priedes pie jūras (1).jpg
Priede ilgstoša vēja ietekmē
 
Ja stumbra šūnas aug no vienas puses, tad stumbrs saliecas uz citu pusi. Šūnu augšanu veicina auksīni (fitohormoni), kas var migrēt un veicināt augšanu dažādās auga vietās.
Shutterstock_2205237385_phototropism_fototropisms.jpg
Organisma augšana auksīna ietekmē, reaģējot uz gaismas stimulu
Svarīgi!
Augi nav mobili, taču tie ir izveidojuši sarežģītu un efektīvu sistēmu, lai uztvertu apkārtējo vidi un pielāgotos tam, lai nodrošinātu savu izdzīvošanu.