Maņu orgāni ir ļoti svarīgi dzīvnieku izdzīvošanai, jo tie nodrošina mijiedarbību ar apkārtējo vidi un citiem dzīvniekiem. Pateicoties maņām dzīvnieki spēj orientēties apkārtējā vidē, reaģēt uz vides izmaiņām - sajust briesmas, atrast barību, izvairīties no ienaidniekiem. Lielākajai daļai dzīvnieku ir piecas galvenās maņas - redze, dzirde, oža, garša un tauste.
 
Dzīvnieku maņu orgānu attīstība un pielāgotība ir atkarīga no dzīvesveida un vides, kurā tie dzīvo. Piemēram, arī acu dažāds izvietojums ir izdzīvošanas pielāgojums.
Binokulārais redzes lauks ir redzes lauka daļa, ko redz ar abām acīm. Katrai acij ir redzes lauka daļa, kas nepārklājas - monokulārais redzes lauks.
 
dzivniekuredzeзрениеживотныхanimalvision.svg
 
Binokulārais redzes lauks tiek veidots ar abām acīm vienlaicīgi, tāpēc šajā lauka informācija ir maksimāli telpiskā (kā 3D attēls). Šajā laukā ir daudz labāks redzes asums, var noteikt precīzāku objektu attālumu un lielumu. Biežāk binokulāra redzes lauka leņķis ir lielāks tieši plēsējiem. Plēsēji (kaķi, ērgļi utt.) iztikai medī citus dzīvniekus un tiem ir svarīgi precīzi noķert savu upuri no pirmās reizes. Tāpēc plēsējiem ir raksturīgas tuva viena otrai izvietotas acis.

Monokulārais redzes lauks ir redzes lauks acij, kas nepārklājas ar otrās acs redzes lauku. Šajā laukā redze nav tik asa, taču dod iespēju ātri pamanīt kustību. Dzīvniekiem, kurus medī (upuri - zaķi, truši, stirnas, antilopes, peles) bieži vien binokulārais redzes lauks ir neliels, taču monokulāri redzes lauki ir plaši, lai maksimāli plašā redzes lokā pamanīt briesmas. Dažām sugām kopējais redzes lauks var sasniegt gandrīz 360 grādus. Dzīvniekiem, kurus medī plēsēji, acis izvietotas maksimāli pa sāniem.
Ir arī izņēmumi, piemēram, ir mazie plēsēji, uz kuriem arī medījās lielāki plēsēji, tad evolūcijas gaitā izveidojas pielāgotāka redzes lauku kombinācija.
 
Alās dzīvojošajiem dzīvniekiem ir vāji attīstīta redze, jo tā nav nepieciešama tumsā, taču ir ļoti labi attīstīta oža, kas palīdz orientēties vidē un atrast sev barību.
 
Shutterstock_76158514_mole_kurmis.jpg
Kurmim ir spēcīgi attīstīta oža, taču vāji attīstīta redze
 
Putniem ir ļoti labi attīstīta redze. Putniem ir trīs plakstiņi - augšējais, apakšējais un mirkšķināmā plēve. Putniem ir labi attīstīta dzirde. Ar skaņu palīdzību putni iezīmē teritoriju, atrod dzimumpartnerus, sazinās ar mazuļiem. Putnu ausīm nav attīstīta ārējā auss daļa, ausis ir saskatāmas kā atveres galvas sānos. Oža putniem ir diezgan vāji attīstīta. Uz knābja atrodas nāsu atveres. Izņēmums ir Jaunzēlandes kivi, kurš nelido un barību meklē naktī, tāpēc ožai ir noteicoša loma. Kivi nāsis atrodas knābja galā.
 
Ir atsevišķi dzīvnieki, kuriem ir stipri attīstītas arī citas maņas, piemēram, eholokācija.
Eholokācija - dzīvnieku spēja ar speciāli pielāgotām ķermeņa daļām uztvert skaņas viļņus, kurus paši ir izstarojuši.
Eholokāciju izmanto sikspārņi, delfīni, vaļi.
Sikspārņi medībās izmanto ultraskaņas pīkstienu (ļoti augstas, cilvēkam neuztveramas skaņas) un uztver to atbalsis no apkārt esošiem objektiem. Lai noķertu lidojošu kukaini, sikspārnis klausās ne tikai skaņu, bet analizē toņa augstumu. Ja priekšmets atrodas tuvu, tad samazinās laiks starp raidīto pīkstienu un tā atbalsi. Arī nakts tauriņi spēj uztvert ultraskaņu, lai izvairītos no viņu dabiskajiem ienaidniekiem - sikspārņiem.
 
YCUZD_231026_5687_ultraskaņa.png
 
Zivīm ir attīstīta krāsu redze, laba oža un garša. Skaņas zivis uztver ar iekšējo ausi. Ar peldpūsli un žokļiem zivis var radīt cilvēkiem neuztveramas skaņas, ar kurām sazinās savā starpā. Īpašs maņu orgāns, kurš sastopams tikai zivīm, ir sānu līnija.
Sānu līnija - zivju maņu orgāns, ar kuru uztver svārstības ūdenī.
Taustei kaķu dzimtas zīdītājiem ir attīstījušies vibrisi (taustes mati). Kukaiņiem ir speciāli hemoreceptori (nervu receptori, kas reaģē uz ķīmiskiem garšas un ožas kairinājumiem).
 
Shutterstock_2007902156_cat going to climb a tree_kaķis gatavojas rāpties kokā.jpg
Kaķiem ir vibrisi
 
Rāpuļi orientējas vidē ar redzes, ožas, dzirdes palīdzību. Čūskas un ķirzakas sajūt smaržu un garšu ar mēli. Ievelkot mēli, smaržas molekulas tiek pārnestas uz Jākobsona orgānu - receptoršūnu apkopojumu. Pateicoties šķeltajam mēles galam, čūska var noteikt smaržas virzienu un garšu vienlaicīgi.
 
Shutterstock_2172669685_black snake_melna čūska.jpg
 
Daudzas čūskas ir attīstījušas jutību pret UV gaismu, kas ļauj tām redzēt vāja apgaismojuma apstākļos. 
Odzēm un žņaudzējčūskām ir termolokatori, kas uztver siltuma starus un nosaka sasiluša ķermeņa atrašanās vietu. Ar šo orgānu čūskas meklē siltasiņu zīdītājus un putnus. 
Čūska spēj noteikt dzīvnieka tuvošanos un tā atrašanās attālumu pēc vibrācijas gan gaisā, gan uz zemes. Čūskas ķermeņa daļa, kas pieskaras zemei, ir ļoti jutīga pret zemes vibrāciju.