15. maijs - LATVIEŠU VALODA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI
Izlasi tekstu par kurvjziežu dzimtas augiem!
 
Dzeltenā kaķpēdiņa (
Helichrysum arenarium) Latvijā plaši tiek lietota dažādās ārstnieciskajās tējās.Dzeltenā kaķpēdiņa satur vielas, kas veicina kuņģa un aizkuņģa dziedzera sekrēciju, urīna izdalīšanos.To lieto aknu un žultspūšļa slimību ārstēšanai. Bez dzeltenās kaķpēdiņas Latvijā savvaļā sastopama arī divmāju kaķpēdiņa (Antennaria dioica). Šim augam ārstnieciskas īpašības nepiemīt.Kaķpēdiņām līdzīgas ir zaķpēdiņas – dumbrāju zaķpēdiņa (Gnaphalium uliginosum) un meža zaķpēdiņa(Gnaphalium sylvaticum). Dumbrāju zaķpēdiņas tējai ir nomierinoša un asinsspiedienu pazeminoša iedarbība, bet meža zaķpēdiņu ārstniecībā neizmanto.
8.1. Cik ģintīm pieder tekstā aprakstītie augi?
 
8.2. Ārstnieciskajai tējai nepieciešams ievākt dumbrāju zaķpēdiņas lakstus. Kaķpēdiņām lapas ir ne tikai pie stumbra, bet veido arī lapu rozeti. Zaķpēdiņām lapu rozetes nav. Kaķpēdiņām ziedkopas ir tikai stumbra galotnē, bet zaķpēdiņām – arī lapu žāklēs vai zaru galos. Meža zaķpēdiņa var vairoties arī veģetatīvi, jo tai ir sakneņi. Dumbrāju zaķpēdiņai sakneņa nav.
Kurā attēlā ir redzama dumbrāju zaķpēdiņa?
8.3. Izmantojot doto informāciju, pamato, kā dumbrāju zaķpēdiņu tēja ietekmē cilvēka sirdsdarbību!
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!