Uzdevums:

1p.
Izlasi Undīnes Adamaites intervijas fragmentu ar valodnieku Andreju Veisbergu!
 
Vai iezīmējas kādas jaunas tendences valodā?
 
Vēstījums jau nemainās – gan nepatika pret svešvārdiem, reizēm tiešām absurdiem, gan līdzīga nepatika pret jaundarinājumiem, kas arī reizēm ir nebaudāmi. Aptauja ļauj saskatīt ievirzes, piemēram, jauka ir tendence darināt tādus verbus kā „nūjot”, „ēnot”, „pūķot”, „diegot”, „raizēt”, „veikot”, „talkot”, „vecākot”. Tas liecina, ka latviešu valodā attīstība notiek un vārdrade ir visai dzīvīga.

 
Vai nevarētu būt tā, ka katra paaudze grib valodā „iezīmēt” sev teritoriju, radīt savas piederības zīmes?
 
Nē, tas nenotiek apzināti. Protams, ir modes elementi. Mūsdienās internetā varam precīzi atrast pirmo jaunvārda vai jauna lietojuma autoru. Pirmo jaunvārdu nereti rada, lai pārsteigtu, lai būtu interesanti. Tālāk aiziet ķēdīte. Kāpēc vienos gadījumos daži jaunvārdi iesakņojas, bet citos – ne, to neviens nevar pateikt. Šī mistika, neparedzamība ir arī valodas burvība. Neviens valodnieks nevar pamatoti izskaidrot, kāpēc tas notiek. Kārtējā valodas mīkla. Dzīva valoda nav reizrēķins. Rakstu valodā gan nevajadzētu pieļaut „kad” lietošanu „ka” vietā.
 
 
Atzīmē precīzāk formulēto šī sarunas fragmenta tematu!
  
 
Atsauce:
http://visc.gov.lv/vispizglitiba/eksameni/dokumenti/uzdevumi/2016/vidussk/12kl_latviesu_valoda.pdf
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!