STARPDISCIPLINĀRAIS
MONITORINGA DARBS 9. KLASEI
Izlasi tekstu un nosaki, kas tas par teksta veidu, izvēloties pareizo atbildi!
 
1. A. Brigaderes “Sprīdītis” ir viena no spilgtākajām bērnu auditorijai domātajām lugām; tā ir pasaka septiņos tēlojumos, kas tapusi latviešu dramaturģijas sākumposmā – 1903.gadā. Sižeta centrā ir stāsts par Sprīdīti, mazu zēnu, kurš dzīvo kopā ar Vecomāti, Lienīti un Pamāti. Saasinoties konfliktam ar Pamāti, Sprīdītis izlemj atstāt mājas un doties meklēt laimi pasaulē. Lugā atklātas grūtības, ar kādām viņš sastopas, un tāpat arī Sprīdīša garīgās un fiziskās izaugsmes ceļš. Nozīmīgākie krustpunkti ir tikšanās ar Vēja māti, Meža māti, Lutausi, Sīkstuli un Veco vīriņu, kā arī ar Ķēniņu, Nelabo un princesi Zeltīti. Katra šī tikšanās iekšēji maina Sprīdīti un beigu beigās liek saprast, kas ir viņa īstā laimīgā zeme.
 
2. R. Blaumanis ir viens no izcilākajiem latviešu rakstniekiem (dzimis 1863. gada 1. janvārī Ērgļu muižā, miris – 1908. gada 4. septembrī Takaharju sanatorijā Somijā), kura literārajiem darbiem raksturīga smalka cilvēku psiholoģijas analīze un mākslinieciski ietilpīgs 19. un 20. gs. mijas sabiedrības portretējums. R. Blaumaņa proza, dramaturģija un dzeja tapusi laika posmā no 1882. gada līdz 1908. gadam. Šajā gadsimta ceturksnī viņš radījis darbus, kas izpelnījušies plašu un noturīgu lasītāju ievērību, interesei saglabājoties arī 21. gadsimtā. Rakstnieka literārais veikums ir psiholoģiskiem vērojumiem bagāts. Tajā ietilpīgi atspoguļota sava laika sociālā vide, radīts daudzpusīgs latviešu sabiedrības koptēls un izvirzīti eksistenciāli jautājumi. R. Blaumanis savu literāro darbību īstenojis, atrazdamies divu kultūru, vācu un latviešu, ietekmē. Viņa sākotnējie darbi vispirms tapa vācu valodā, bet vēlāk rakstnieks pievērsās latviešu valodai, radot virkni nozīmīgu un mūsdienās hrestomātisku tekstu, kas piederīgi latviešu literatūras klasikai un iekļauti Latvijas kultūras kanonā. R. Blaumaņa darbi daudzkārt piedzīvojuši iestudējumus teātros, pēc to motīviem veidotas vairākas mākslas filmas.
Atbilžu varianti:
Literārais portrets
Anotācija
Vēstījums
Stāsts
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!