Izlasi tekstu!
  
 
Logogrāfi 
 
 Grieķijā bija daudz cilvēku, kurus vēlāk Tūkidīds* apzīmēja ar terminu “logogrāfi” – logographia – burtiski “logosu rakstošie” jeb “runas rakstošie”. Kā viņi paši sevi sauca, nav zināms, nav saglabājušies arī viņu darbi (prozas darbi sākotnēji tika dēvēti par logos – vārds, stāstījums; tie bija pretstats mītam un poētiskajiem sacerējumiem; logosa saturs – reāli pastāvošais, reāli notikušais). Sākotnēji tie bija profesionālie rakstnieki advokāti, kas par samaksu rakstīja runas cilvēkiem, kuri tiesājās. Viņi sev izvirzīja uzdevumu savākt visus nostāstus par kādu tautu vai valsti (paražām, tikumiem), kurus atcerējās iedzīvotāji un kuri bija fiksēti reliģiska vai laicīga satura grāmatās, neko nepieliekot klāt un neko neatņemot. Logogrāfi bieži pievērsās mītiskajiem laikiem, cenšoties atsvabināties no tautas fantāzijām parādību uztverē un interpretācijā, saskatīt aiz mītiskajām liecībām kādu vēsturisku pamatu.

Logogrāfu stils bija skaidrs, tīrs, koncentrēts, nesamākslots. Raksturīgas nemitīgas novirzes no tēmas, ekskursi mitoloģijā, ģeogrāfijā, etnogrāfijā. Viņi centās racionāli iztulkot mītus un leģendas, kuru avoti bija poēmas, nostāsti, grāmatas, hronikas. Galvenais viņu sacerējumos – elegance un literārā meistarība (viņu sacerējumus lasīja publiski), lai izraisītu interesi, nevis patiesums. Tā drīzāk bija māksla, nevis zinātne.
_________________________

Tūkidīds* - (ap 460.g. p.m.ē. – ap 399.g. p.m.ē.) bija dižciltīgas izcelsmes atēnietis, kurš kā flotes stratēgs piedalījās Peloponēsas karā un uzrakstīja šī kara vēsturi. Tūkidīds izvirzīja uzdevumu attēlot notikumus tā, kā tas bija patiesībā. Savos darbos ir iekļāvis arī dokumentus. Viņš pratis kritiski izmantot avotus (lai notikumus attēlotu tuvāk patiesībai, Tūkidīds salīdzināja dažādu avotu ziņas, izmantoja arī rakstītos avotus, dokumentus), tāpēc viņa darbi ir tuvāki vēsturei nekā zinātnei. Viņa "Peloponēsas kara vēsture" spēcīgi ietekmējusi daudzas turpmākās vēsturnieku paaudzes.
 
Atzīmē pareizo apgalvojumu!
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!