Āfrikas teritoriālie apgabali 3. daļa
Svarīgi!
"Āfriku nosacīti iedala 7 lielos apgabalos:
 
1) Ziemeļāfrika jeb Vidusjūras Āfrika,
 
2) Sahāra;
 
3) Sudāna;
 
4) Nīlas valstis;
 
5) Ekvatoriālā Āfrika;
 
6) Dienvidāfrika;
 
7) Austrumāfrika.
kkarte11.png
Āfrikas apgabalu karte.

Dienvidāfrika
Dienvidāfrika ir kontinenta daļa, kurai raksturīgas augstienes un kalnu grēdas.
 
Nevienmērīgs nokrišņu sadalījums rada atšķirīgus dabas apstākļus. Austrumu piekrastes mitros mežus nomaina Kalahari tuksnesis centrālajos rajonos un Namiba tuksnesis rietumu piekrastē, bet dienvidu rajoniem raksturīgi Vidusjūras tipa subtropi.

Šī reģiona valstis Angola, Mozambika, Zambija, Malāvi, Zimbabve, Botsvāna, Namībija, SvazilendaLesoto eksportē galvenokārt kalnrūpniecības izejvielas - dažādus derīgos izrakteņus. Tās ir vidēji attīstītas un nabadzīgas valstis.
d_africa11.png
Dienvidāfrikas dabas ainava.
platiins.png
Platīna atradnes Dienvidāfrikas Republikā.
Svarīgi!
Dienvidāfrikas Republika ir vienīgā modernā industrijas valsts Āfrikā. Tā ir viena no pasaules bagātākajām valstīm.

Dienvidāfrikas Republikā iegūst 45% Āfrikas derīgo izrakteņu. Labi attīstīta kalnrūpniecība (nozare, kas nodarbojas ar derīgo izrakteņu ieguvi un pārstrādi), mašīnbūve, kā arī vieglā un pārtikas rūpniecība.

Valstī ir lielas akmeņogļu atradnes, kas nodrošina 90% no nepieciešamā kurināmā. Pasaules mēroga nozīme ir reto un stratēģisko izejvielu atradnēm (mangāns, hroms, vanādijs, cirkonijs u.c.). Urānu izmanto atomelektrostacijās, platīnu - automobiļu būvē.

Svarīgi!
Dienvidāfrikas Republikā atrodas vienas no pasaules lielākajām dimantu atradnēm.

Daudzu pasaules valstu rūpniecība ir atkarīga no Dienvidāfrikas izejvielām. Reti kurai valstij ir tik lielas zelta atradnes. 

Zelta ieguve ir sarežģīta. Šahtas atrodas pat līdz 4 000 m  dziļumā, kur temperatūra pārsniedz 30 °C un tāpēc ir ļoti grūti elpot. Zeltu saturošo rūdu paceļ virszemē un izskalo no tās zeltu. No vienas tonnas rūdas iegūst tikai 5 g zelta.
zelta_karjers11.png
Dimantu atradnes Dienvidāfrikas Republikā.
nacion_parks111.png
Krīgera nacionālais parks.
Līdzās daudzveidīgai rūpniecībai un lauksaimniecībai valstī pastāv vairāki nacionālie parki, kuros tiek aizsargāta krāšņā Āfrikas daba.

Pasaulslavens ir Krīgera nacionālais parks, kas dibināts 1898. gadā. Šis parks ir lielākais dabas parks Dienvidāfrikas teritorijā. Pēc izmēra tas ir salīdzināms ar Izraēlu vai Velsu.

Parka platība ir 20 000 kv. m. Tas ir 350 km garš un 60 km plats. Katru gadu parku apmeklē apmēram pusmiljons tūristu no visas pasaules.

 
Austrumāfrika
Austrumāfrika ir teritorija, kas atrodas uz austrumiem no lielās Austrumāfrikas lūzumzonas, kura stiepjas no Sarkanās jūras līdz Dienvidāfrikai 100 km platumā un 2 000 m dziļumā.

Dabas apstākļi Austrumāfrikā ir daudzveidīgi (tuksneši, savannas, lietus meži, kalni).

Dabas katastrofas, epidēmijas un kari ir aizkavējuši Etiopijas, Somālijas un Džibuti attīstību. Tās ir vienas no nabadzīgākajām pasaules valstīm.
a_africa.png
Austrumāfrikas dabas ainava.
kenija111.png
Kenijas nacionālais parks.
Etiopija ir kafijas dzimtene. Kenija ir slavena ar saviem nacionālajiem parkiem un kļūst par pasaulē populāru tūrisma valsti. Mozambikas ekonomikas attīstību labvēlīgi ietekmē dambju un elektrostaciju būve uz Zambezes upes.
 
Tanzānija, Uganda, Ruanda un Burundi ir nabadzīgas valstis. Lielu postu tām nesuši dažādu cilšu savstarpējie kari.
 
Pasaulē populāri ir Tanzānijas nacionālie parki (Serengeti, Kilimandžaro, Ngorongoro uc.). Tur strādā daudzi dabas pētnieki, kas uzņēmuši interesantas filmas un sarakstījuši grāmatas par Āfrikas dabu.
Madagaskaras Demokrātiskā Republika ir valsts, kas atrodas uz salas Dienvidāfrikas piekrastē. Madagaskara ir ceturtā lielākā pasaules sala. No Āfrikas kontinenta to šķir 400 km plats jūras šaurums. 

Sala ir kalnaina. Dienvidaustrumu pasāti no Indijas okeāna nes bagātīgus nokrišņus, kas veicina mežu augšanu salas austrumu daļā. Rietumu daļā raksturīga savanna.

Salā attīstīta augkopība un lopkopība. Galvenās eksportpreces ir kafija, rīsi, vaniļa, sizela šķiedra, tabaka, kokmateriāli, gaļa."
madagaskara111.png
Madagaskaras dabas ainava.


Atsauce:
Kontinentu ģeogrāfija 7. klasei / Agra Lipsberga. - Rīga: Lielvārds, 1998. - izmantotā literatūra - 70.-71. lpp
http://popartmachine.com/blog/landscape-concepts-for-artwork.html
http://www.ajediam.com/images/site/biggest_diamond_mine_image_20_cm.JPG
http://libcom.org/news/south-africa-mine-workers-union-rejects-pay-offer-05062007
http://thefortuno.com/kruger-national-park/
http://www.intelligent.lv/lv/Krigera-nac-parks/15233_24300.html
http://www.ecosystema.ru/08nature/world/37ken/33e.htm
http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/africaandindianocean/kenya/4162194/Samburu-Kenya-One-Minute-Wonder.html
http://www.anglerweb.com/awimages/fishingspots/spotphotos/LocPh_1424006004_LocID108173.jpg