Āfrikas teritoriālie apgabali 2. daļa
Svarīgi!
"Āfriku nosacīti iedala 7 lielos apgabalos:
 
1) Ziemeļāfrika jeb Vidusjūras Āfrika,
 
2) Sahāra;
 
3) Sudāna;
 
4) Nīlas valstis;
 
5) Ekvatoriālā Āfrika;
 
6) Dienvidāfrika;
 
7) Austrumāfrika.
kkarte11.png
Āfrikas apgabalu karte.
 
Nīlas valstis
Nīlas valstis atrodas šīs upes baseinā. Jau tūkstošiem gadu Nīla nodrošina cilvēku dzīvei labvēlīgus apstākļus. Dūņas uzlabo augsnes auglību, bet ūdeni izmanto lauku apūdeņošanai.
Ēģiptē tikai 4% teritorijas izmanto lauksaimniecībā, toties tur iegūst divas ražas gadā. Audzē rīsus, kokvilnu, kviešus, pupas, cukurbietes, lucernu, dārzeņus.
Attīstās rūpniecība: naftas pārstrāde, apģērbu, apavu ražošana, gaļas un dārzeņu pārstrāde. Šo nozaru ražojumus arī eksportē.
Sudāna ir lielākā Āfrikas valsts. Kanālu un dambju būve devusi iespēju apūdeņot plašas teritorijas, un valsts kļuvusi par arābu pasaules "maizes klaipu".
Egypt11.png
Ēģiptes piramīdas.
 
Ekvatoriālā Āfrika
Ekvatoriālā Āfrika atrodas Kongo (Zairas) upes baseinā. Karstais un mitrais klimats veicina strauju augu attīstību un mežu augšanu. Šajā rajonā plantācijās audzē kakao kokus, kafijkokus, kaučukaugus, eļļas palmas, banānus, bet mežos iegūst vērtīgus kokmateriālus.
 
Gana ir slavena kakao ražotāja. Tur iegūst arī zeltu, dimantus, dažādas rūdas. Aizsprosta būve uz Voltas upes un Akosombo elektrostacijas celtniecība ir veicinājusi alumīnija rūpniecības attīstību, jo šī metālā ieguvei no rūdas jāpatērē daudz elektroenerģijas.
 
Nigērija ir viena no visapdzīvotākajām valstīm Āfrikā, bet vienlaicīgi arī viena no nabadzīgākajām. Šī valsts ir sākusi eksportēt naftu, un gūtie ienākumi var veicināt tās attīstību.

Gvineja, Gvineja - Bisava, Sjerraleone, Libērija, KotdivuāraTogo un Benina eksportē plantācijās audzētus augļus, dimantus un rūdas. Tās vienmērīgi attīstās un ir jau sasniegušas trešās pasaules vidējo līmeni.
 
Zaira jeb Kongo Demokrātiskā Republika ir lielākā valsts šajā apgabalā. Pasaules tirgū tā pārdod varu, dimantus, kobaltu, urānu.
 
Gana11.png
Vīrietis nokrāsots Ganas nacionālajās krāsās.

kakao11.png
Kakaokoku plantācija.
banani111.png
Banānu plantācija.
palmaaaa111.png
Eļļas palmu plantācija.

 
Atsauce:
Kontinentu ģeogrāfija 7. klasei / Agra Lipsberga. - Rīga: Lielvārds, 1998. - izmantotā literatūra - 68.-69. lpp
http://www.flickriver.com/photos/-lucie-/popular-interesting/
http://english.people.com.cn/200703/07/eng20070307_355161.html
http://btheremag.com/2009/06/01/in-africa-16/
http://3.bp.blogspot.com/_Vc9VvIqNhJY/SsNMknTboDI/AAAAAAAAHtA/hx2S--OichE/s1600-h/Tripura+rubber+wood+industry.jpg
http://www.saranabugroup.com/wp-content/uploads/2009/09/palm-oil-good-1-300x224.jpg