Āfrikas klimats
Āfrikas kontinenta lielākā daļa atrodas starp ziemeļu un dienvidu tropu lokiem - Zemeslodes karstajā joslā.
Svarīgi!
Āfrika ir karstākais kontinents pasaulē.
Augstākā gaisa temperatūrā ēnā reģistrēta Azīzijā (Lībijā) 1922. gadā (+ 58°C).
 
Karstie, sausie tuksneši mijas ar mitrajiem ekvatoriālajiem mežiem, kur lietus līst gandrīz katru dienu.

Vislielākais nokrišņu daudzums gadā reģistrēts Kamerūna kalna rietumu nogāzēs (līdz 10 000mm).
new-4111.png
Āfrikas klimata joslu karte.

Āfrikas ekvatoriālie apgabali visu gadu saņem daudz siltuma un gaismas. Saules stari krīt stāvi. Krišanas leņķis ir 66,5° - 90°. Tā rezultātā gaiss stipri sakarst, izplešas, kļūst viegls un ceļas augšup. Ekvatoriālajā joslā veidojas zema atmosfēras spiediena apgabals. Lielajā karstumā (virs + 24°C ēnā) iztvaiko daudz ūdens. Tvaiki kopā ar sasilušo gaisu ceļas augšup un pakāpeniski atdziest, kondensējas, veidojas mākoņi un nokrišņi. Ekvatoriālajā joslā no rīta spīd Saule, gaiss ir karsts un ļoti mitrs. Pusdienlaikā debesīs parādās negaisa mākoņi un drīz sākās spēcīgas lietusgāzes ar bargu negaisu un stipru vēju. Vakarpusē negaiss norimst, mākoņi izklīst un atkal spīd Saule.

20.png
Kamerūna atrodas ekvatoriālajā klimata joslā.

Gaisa masas no ekvatora virzās ziemeļu un dienvidu tropu virzienā. Tās pakāpeniski atdziest, sablīvējas, kļūst smagas un pie tropu lokiem slīd lejup. Tur veidojas augsta atmosfēras spiediena apgabali. Tuvojoties Zemes virsai, kura ir sakarsusi no Saules stariem, gaiss sakarst, kļūst smagāks un nokrišņi neveidojas. No šī augstā spiediena apgabala gaisa plūsmas virzās uz ekvatoru, veidojot pastāvīgus vējus - pasātus.
21.png
Sahāras tuksnesis atrodas Tropu klimata joslā.

Āfrikas ziemeļu daļas tropu joslā ir viskarstākie un vissausākie apgabali, un vislielākais pasaules tuksnesis - Sahāra. Tur bieži pūš karsts, sauss vējš - samūms, kas paceļ gaisā smilšu mākoņus, kuri aizsedz pat Sauli.

Samūms - karsts, sauss vējš, kas nes smilšu un putekļu mākoņus.
18.png
Samūms.

Starp ekvatoru un tropu joslu atrodas subekvatoriālā klimata josla. Tajā sezonāli mainās ekvatoriālās un tropiskās gaisa masas atkarībā no tā, virs kura tropu loka Saule atrodas zenītā. Jūnijā subekvatoriālās joslas ziemeļu daļā ieplūst ekvatoriālās gaisa masas, sākas lietus sezona un ir vasara. Dienvidu puslodes subekvatoriālā joslā šajā laikā ir ziema. Te ieplūst tropiskās gaisa masas un sākās sausā sezona. Janvārī ziemeļu daļā ir sausā sezona ar tropiskajām gaisa masām un ir ziema, bet dienvidu puslodē janvāris ir vasaras mēnesis, jo Saule ir zenītā uz dienvidu tropu loka.
22.png   23.png
Lietus sezona un sausā sezona.

Dienvidu puslodē tropu joslā klimats austrumu un rietumu piekrastē ļoti atšķiras. Rietumu piekrastē, kur aukstā Bengelas straume atdzesē gaisu un kavē ūdens iztvaikošanu, līdz ar to arī nokrišņu veidošanos, izveidojies Namiba tuksnesis. Austrumu piekrastē siltās Adatas raga un Mozambijas straumes veicina ūdens iztvaikošanu. Mitro gaisu pasāti nes uz Āfrikas piekrasti, kur tam ceļā ir Drakonu kalni. Ceļoties augšup pa nogāzēm, pastiprinās kondensācija un nokrišņu veidošanās. Pretēji laikapstākļiem Namiba tuksnesī, kur lietus nelīst gandrīz nemaz, austrumu piekrastē nokrišņi ir visu gadu regulāri. Kontinenta galējie ziemeļi un dienvidi atrodas subtropu joslās.

26.png
Namiba tuksnesis Dienvidāfrikas rietumu piekrastē un Mozambikas piekraste Dienvidāfrikas austrumos.


Atsauce:
Kontinentu ģeogrāfija 7. klasei / Agra Lipsberga. - Rīga: Lielvārds, 1998. - izmantotā literatūra - 46.-47. lpp
http://oceanbeach.ru/2009/04/05/485
http://www.liveinternet.ru/users/jacal/post99254144/
http://www.kasjauns.lv/lv/news/?news_id=6702
http://kyotoobserver.vox.com/library/posts/tags/bravo/
http://www.wildlifeextra.com/go/news/tigray-farming628.html#cr
http://www.google.lv/images