Svarīgi!
Žanrs – tematiskā nozare tēlotāja mākslā.
Tulkojumā no franču valodas vārds genre nozīmē dzimta, veids.
 
Visizplatītākie ir tādi žanri kā vēsturiskais, sadzīves žanrs, portrets, ainava, klusā daba, animālija. Katrā mākslas darbu kolekcijā vērojami dažāda žanra mākslas darbi.
 
28.JPG
Attēlā – klusā daba ar ziediem
 
1669. gadā franču mākslas vēstures pētnieks, Francijas karaļa Ludviķa XIV galma vēsturnieks Andrē Felibjēns (1619-1695) noformulēja žanru hierarhijas teoriju.
 
9.jpg
Attēlā – Andrē Felibjēns
 
Saskaņā ar to visi žanri ieņem savu vietu žanru hierarhijā atbilstoši to nozīmīgumam. Žanri tiek iedalīti divās grupās – augstais žanrs un zemais žanrs. Atbilstoši žanram tika izvēlēts arī mākslas darba izmērs. Augstākā žanra mākslas darbus gleznoja uz liela formāta audekla, zemākā žanra mākslas darbus – uz mazāka izmēra audekla.
 
Augstais žanrs
 
Vēsturiskais žanrs
Glezno sabiedriski un politiski nozīmīgas personas, notikumus. Uz šo žanru attiecina arī mākslas darbus par mitoloģiskām tēmām (piemēram, sengrieķu mīti), reliģiskām tēmām (piemēram, Jēzus Kristus dzīve).
 
10.jpg
Attēlā vēsturiskais žanrs "Pompeju pēdējā diena" (Pompeju pilsētas ielas, kurās cilvēki glābjas no Vezuva vulkāna izvirduma)
 
12.jpg
Attēlā vēsturiskais žanrs, mitoloģiska tēma (sengrieķu varonis Prometejs nes cilvēkiem uguni)
 
11.jpg
Attēlā vēsturiskais žanrs, reliģiska tēma (mazo Jēzu atnākuši sveikt gani)
 
Zemais žanrs
 
Portrets
Portrets ir konkrētas personas individualizēta attēlošana mākslas darbā. Portretā var attēlot vienu cilvēku, divus cilvēkus (dubultportrets) vai vairākus cilvēkus (grupas portrets). Ja mākslinieks glezno pats savu portretu, tad to dēvē par pašportretu.
 
13.jpg
Attēlā Abrehta Dīrera portrets (pašportrets)
 
15.jpg
Attēlā dubultportrets
 
14.jpg
Attēlā grupas portrets
 
Sadzīves žanrs
Tiek attēloti cilvēki viņu ikdienas gaitās, veicot ikdienišķas darbības. Cilvēki tiek attēloti viņiem raksturīgā vidē, atbilstošā apģērbā.
 
16.jpg
Attēlā sadzīves žanrs, vērpēja
 
17.jpeg
Attēlā sadzīves žanrs, mednieka namiņš
 
Ainava
Ainava ir mākslas darbs, kurā atveido dabas tēlu. Cilvēka attēlošanai šādā mākslas darbā ir maznozīmīga loma. Ainavu, kurā attēlota pilsēta, dēvē par urbāno ainavu.
 
20.JPG
Attēlā ainava
 
19.jpg
Attēlā urbānā ainava
 
Jūras ainava jeb marīna
Marīna ir mākslas darbs, kura attēlo jūras ainavu. Šajā darbā var būt attēlota arī osta, jūrmala, zvejnieku darba ainas.
 
22.jpg
Attēlā jūras ainava jeb marīna
 
21.jpg
Attēlā marīna
 
Animālija
Mākslas darbā tiek attēloti dzīvnieki. Mākslinieks pēc iespējas precīzāk attēlo dzīvnieku. Dažkārt dzīvnieka tēls tiek izmantots alegoriska rakstura darbos, kas dzīvniekiem piedēvē cilvēkam raksturīgās īpašības.
 
23.jpg
Attēlā animālija
 
30.jpg
Attēlā animālija ("Putnu koncerts")
 
Klusā daba
Klusā daba ir mākslas darbs, kurā attēlo kompozīcijā sakārtotus priekšmetus, ziedus, augļus. Šajās kompozīcijās attēlo arī medījumus, zivis, gaļas tirgotavas leti ar bagātīgu preču piedāvājumu.
 
25.jpg
Attēlā klusā daba (priekšmeti)
 
27.jpg
Attēlā klusā daba (augļi)
 
31.jpg
Attēlā klusā daba (medījums, dārzeņi)
 
Papildinformācija