Uzdevums:

3p.
Izlasi tekstu!
     Ziemas salā ir grūti sevi iedomāties bez cimdiem. Ir bērni, kuru rokas silda vecmāmiņu adītie dūraiņi vai pirkstaiņi, bet tikai daži zinās, ka cimdi Latvijā tiek lietoti jau kopš 10. gadsimta.
     Vecākie Latvijas teritorijā arheoloģiskajos izrakumos atrastie cimdi tapuši apmēram 10. – 12. gadsimtā. Tie ir senākie līdz šim atrastie cimdi Eiropā.
     Kādreiz meitenes pirms kāzām adīja daudz cimdu pāru, kurus dāvināja savās kāzās gan savai ģimenei, gan topošajiem radiniekiem, gan kāzu rīkotājiem. Lai varētu visus apdāvināt, nācās noadīt vairākus desmitus cimdu pāru. Ir saglabājušās vēsturiskas liecības, kurās minēti pat vairāk nekā simt cimdu pāru.
     Katram novadam bija raksturīgas savas krāsas. Kurzemes novada cimdos bieži sastopama bija baltā, pelēkā un sarkanā krāsa. Latgaliešu cimdi lielākoties bija sarkani, dzelteni, zaļi un balti. Vidzemnieku rokas sildīja cimdi baltā, pelēkā, brūnā un zaļā krāsa. Zemgales dūraiņos sastopami dažādi zaļās un brūnās krāsas toņi.
     Senajiem latviešiem cimdi bija gan ikdienas apģērbs, gan svētku rota. Darba cimdi bija vienkāršāki, bet goda cimdi tika adīti no smalkākas dzijas ar greznākiem rakstiem un bagātīgāku krāsu salikumu.
     Cimdu dāvināšanas tradīcijas ir saglabājušās arī mūsdienās. Dāvināt var ne tikai radiniekiem un draugiem, bet dāvināt var arī pavisam svešiem cilvēkiem. 2006. gadā tika noadīta liela dāvana – 2250 cimdu pāri. Dāvanu saņēma īpašas konferences viesi – ietekmīgi politiķi, kas bija ieradušies Rīgā, lai apspriestos par drošību pasaulē.
     Rakstaini dūraiņi vai smaki pirkstaiņi vēl arvien ir dāvana, kas silda ne tikai saņēmēja rokas, bet arī sirdi.
 
 
Ieraksti atbilstošo vārdu!
Zemgaliešu cimdiem raksturīga   un zaļa krāsa.
 
 
Atsauce:
 /Pēc http://www.liis.lv/cimdi/cimduves.htm, http://www.senaklets.lv/testimonials.php, http://llsa.lv/files/gramata.pdf /

Lai risinātu uzdevumus, lūdzu reģistrējies!

Ātra reģistrācija: