Sabalansēta uztura princips ir redzams šajā uztura piramīdā. Jo tuvāk piramīdas apakšai produkti atrodas, jo lielāku daļu no ikdienas uztura tie sastāda.
 
food+pyramid.jpg
Ogļhidrāti
Uztura piramīdas lielāko - apakšējo - daļu aizņem produkti, kas satur ogļhidrātus. Dienā no uzņemtā uztura ogļhidrātiem ir jāsastāda aptuveni 50%. Ogļhidrāti nodrošina organismu ar enerģiju, kas nepieciešama augšanai un fiziskai aktivitātei. Ogļhidrātus visvairāk satur graudaugu produkti (maize, kartupeļi, makaroni, griķi, rīsi). Taču ir jāpievērš uzmanība tam, ar kādiem produktiem ogļhidrāti tiek uzņemti, jo tā sauktajos balto miltu izstrādājumos (baltmaizē, pīrādziņos/bulciņās, makaronos u.tml.) ir ne tikai ogļhidrāti, bet arī daudz glikozes, kura, ja organismā ir pārāk lielā daudzumā, var novest pie liekā svara un citām problēmām. Tādēļ ir ieteicams pēc iespējas vairāk uzturā izmantot pilngraudu produktus - pilngraudu maize, brūnie rīsi, griķi, pilngraudu makaroni, pilngraudu auzu pārslas u.tml.).
 
uzt10.jpg06.jpg07.jpg
 
Šķiedrvielas un vitamīni
Dārzeņi un augļi ikdienā ir jālieto, lai apgādātu organismu ar šķiedrvielām, vitamīniem un minerālvielām. Augļi un dārzeņi gluži nenodrošina organisma augšanas un attīstības funkciju, taču ir nepieciešami, lai organisms varētu normāli strādāt. Vidēji 1/3 daļai no ikdienas uztura būtu jābūt augļiem un dārzeņiem. Nav augļi vai dārzeņi, kas tev būtu jāēd - ēd tos, kas tev garšo! Un, ja vien ir iespēja, izvēlies sezonas augļus un dārzeņus (tos, kas tobrīd dabīgi aug). Vislabāk augļus un dārzeņus ēst svaigus, jo, ja tos termiski apstrādā (cep, vāra), tie zaudē daļu savu vērtīgo vielu.
Iekļaut vairāk augļu un dārzeņu savā ēdienkartē nav nemaz tik grūti! Noteikti izvēlies dārzeņu salātus pie pamatēdiena - pie gaļas izmanto nevis mērci, bet gan, piemēram, tomātu un gurķu salātus ar eļļu vai krējumu; starp ēdienreizēm uzēd kādu augli vai dārzeni (piemēram, ābolu vai burkānu).
 
08.jpguzt4.jpguzt12.jpg
 
Olbaltumvielas
Ļoti nozīmīgi organismam ir arī produkti, kas satur olbaltumvielas. Tās ir nepieciešamas, lai organismā uzturētu dzīvības procesus - augšanu, attīstību, organisma šūnu atjaunošanos, kā arī aizsardzību. Ja organismā trūkst olbaltumvielu, tad bērniem un pusaudžiem tiek traucēta garīgā un fiziskā attīstība, kā arī gan bērniem, gan pusaudžiem, gan pieaugušajiem var rasties dažādi veselības traucējumi, piemēram, nespēja pretoties infekciju slimībām, nogurums, miegainība, muskuļu vājums.
 
Olbaltumvielas tu vari uzņemt ar dažādu produktu palīdzību. Visvairāk tās var uzņemt, ēdot liesu gaļu (uzmanies ar desu, cīsiņu un speķa lietošanas, jo šie produkti vairāk satur taukus, nevis olbaltumvielas), zivis, olas, pienu un piena produktus (piemēram, sieru, biezpienu, kefīru), kā arī riekstus un sēklas.
 
uzt13.jpguzt6.jpguzt17.jpg
 
Tauki
Cilvēka organisma normālai funkcionēšanai ir nepieciešami arī tauki. Tauki ir vēl viens organisma enerģijas avots, tie pasargā organismu no atdzišanas, kā arī ir nepieciešami, lai organisms varētu izmantot vairākus vitamīnus. Taču taukos mums nepieciešamās vielas atrodas ļoti koncentrētā sastāvā - tas nozīmē, ka pietiek tikai ar nelielu tauku daudzumu, un, ja uzņemto tauku ir par daudz, tie pārvēršas par lieko svaru.
 
Kā jau tika minēts, organismam ir nepieciešams dažāds uzturs, tajā skaitā tauki, kas ir sastopami saldumos, ātro ēstuvju pārtikā, čipšos u.tml. Taču tos ikdienā nedrīkst lietot pārāk daudz!
 
Ir arī tā sauktie "labie tauki", par kuru pārmērīgu uzņemšanu uzturā nav tik daudz jāuztraucas un kuri organismā veic vairākas labas funkcijas. Pie pārtikas produktiem, kas satur "labos taukus" var pieskaitīt olīveļļu, avokado, olīvas, valriekstus, ķirbju sēklas, zivis.
 
09.jpguzt8.jpguzt7.jpg