6.
jūnijā
Eksāmens VĒSTURĒ 9. KLASEI
Trenējies ŠEIT!

Uzdevums:

3♦
Rūpīgi iepazīsties ar tekstu, izpildi prasīto!
 
Sirreālisma (no franču vārda"surrealite" - pāri realitātei stāvošs) iedvesmotāji bija dadaisms un metafiziskā glezniecība, kas radās Itālijā, kā arī psihoanalīzes pamatlicēja Z.Freida teorija par cilvēka psihes neapzināto daļu. Sākumā tas bija literatūras virziens, ietekmēja arī kino. Sirreālisma manifestu sastādīja Andrē Bretons - ne tikai franču literāts, bet arī ārsts, kurš pierakstīja un analizēja savu pacientu sapņus un halucinācijas. Viņš deklarēja, ka racionālisms, civilizācija un progress ir apslāpējis iztēles aktivitāti, tāpēc sirreālisma uzdevums ir mobilizēt bezapziņas iedarbību, lai cilvēkā līdzsvarotos visas viņam piemītošās spējas. Manifestam atsaucās daudzi inteliģences pārstāvji, arī mākslinieki."Dīvainais, uztverts šoka, šausmu, pārsteigumu un sapņu aspektā, tagad tika atzīts par patieso skaistumu." Kataloņu (Spānijā) mākslinieks Salvadors Dalī uzstājās ar darbiem, kam piemita šausminoša ekstravagance - dīvainas konstrukcijas no cilvēku ķermeņu daļām, iekšām, kauliem...
 
1.Kas pēc profesijas ir Andrē Bretons? (Atbildot ievēro pareizrakstības likumus!)
 
2. Kas apslāpē iztēli, pēc sirreālistu domām? (Atzīmē vienu pareizo atbildi!) 
  
3. Kas tika atzīts par patiesu skaistumu sirreālisma mākslā? (Atbildi, izmantojot vienu teksta jēdzienu pareizā divdabja formā!)
 
Atsauce:
Mākslas vēstures pamati II/Tatjana Kačalova, Rihards Pētersons.- Rīga: Zvaigzne ABC, 1997. - 137 lpp. Izmantotā literatūra: 72.-75.lpp. 

Lai risinātu uzdevumus, lūdzu reģistrējies!

Ātra reģistrācija: