Teorija

smukaas bildes.jpg
 
Rīga ir Latvijas galvaspilsēta un galvenais industriālais, darījumu, kultūras, sporta un finanšu centrs Baltijā, kā arī nozīmīga ostas pilsēta.
Ar 703 581 iedzīvotājiem (2011) Rīga ir lielākā pilsēta Baltijas valstīs un trešā lielākā pilsēta (aiz Sanktpēterburgas un Stokholmas) visā Baltijas jūras reģionā (pēc iedzīvotāju skaita pilsētas robežās).
Rīgas pilsētas platība ir 307,17 km²
 
Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā un tas ir ievērojams ar jūgendstila arhitektūru, kurai pēc UNESCO viedokļa nav līdzīgu pasaulē.
 
sadad.jpg
Rīgas karogs
 
xgvfds.jpg
Rīgas ģerbonis
 
Rīgai ir vairāk nekā 800 gadu gara vēsture. Kopš 1201. gada, kad to nodibināja bīskaps Alberts no Brēmenes, pilsētā valdošā loma ilgus gadsimtus bija vāciešiem, bet rīdzinieki ikdienā runāja vairākās valodās, jo līdzās dzīvoja dažādu tautību cilvēki. Rīga kļuva par nozīmīgu tirdzniecības pilsētu pie Daugavas un daudzus gadsimtus tā bija arī lielākā un bagātākā pilsēta Baltijas jūras austrumu krastā.
 
Pēc Latvijas Republikas pasludināšanas Rīga kļuva par tās galvaspilsētu. Rīgas vēsture ir savijusies ar Latvijas valsts vēsturi. Pirmie neatkarības gadi un 20. – 30. gadu vēsture atspoguļojas pilsētas celtnēs. Jau laika posmā no 1918. gada līdz 1920. gadam Rīgā sāka latviskot ielu nosaukumus, bet līdz 1936. gadam tika pārdēvētas 336 ielas un laukumi. Tika dibināta Latvijas Universitāte, Nacionālā opera, Nacionālais teātris un citas izglītības un kultūras iestādes. Rīgā tika celti jauni pieminekļi. Daži no tiem, piemēram, Brāļu kapi (iesvētīti 1936. gadā) un Brīvības piemineklis (atklāts 1935. gadā) laika gaitā ir kļuvusī par visas Latvijas simboliem.
 
20. gadsimta 30. gados pašreizējo veidolu ieguva Doma laukums, tika projektētas nozīmīgas ēkas, piemēram, Tiesu pils (tagad Ministru kabineta un Augstākās tiesas ēka), Armijas ekonomiskais veikals (tagad „Galerija Centrs”), Rīgas Centrāltirgus.
 
fdfdg.jpg
 
Pēc Latvijas Republikas neatkarības zaudēšanas 1940. gadā mainījās arī Rīgas loma – tā vairs nebija neatkarīgas valsts galvaspilsēta. Okupācijas varas ienesa savas zīmes pilsētas izskatā, piemēram, padomju laikā pašā Rīgas centrā parādījās piemineklis Krievijas revolūcijas vadonim Ļeņinam un tikai laimīgas sakritības dēļ netika iznīcināts Brīvības piemineklis. Rīgas Rātslaukumā tūlīt pēc kara tika uzspridzinātas kara laikā sagrautā Melngalvju nama drupas uzcelts Latviešu sarkano strēlnieku muzejs (tagad Okupācijas muzejs), kā arī Latviešu sarkano strēlnieku piemineklis. Brīvības iela vācu okupācijas laikā Otrā pasaules kara gados tika pārdēvēta par Ādolfa Hitlera ielu. Līdzīgi tika pārdēvētas arī citas ielas un laukumi.
 
1988. gadā, sākoties latviešu tautas atmodai, sāka atdzimt arī Rīga. Te notika nozīmīgākie pasākumi un lielākās tautas manifestācijas.
 
Kāda nozīme valstī ir galvaspilsētai? Kopš valsts pastāvēšanas sākuma Rīga ir Latvijas valsts politiskās dzīves centrs. Te darbojas valsts varas iestādes: parlaments, valdība, Valsts prezidenta kanceleja, ministrijas, Augstākā tiesa. Rīgā atrodas ārvalstu vēstniecības un regulārās vizītēs ierodas dažādas ārzemju delegācijas.
 
Galvaspilsēta ir mūsu valsts finanšu un ekonomikas centrs. Rīgā atrodas Latvijas Banka un daudzas privātās bankas, darbojas rūpniecības uzņēmumi. Pilsēta ir nozīmīgs satiksmes mezgls. Te atrodas Latvijas lielākā osta. No starptautiskās lidostas „Rīga” var aizlidot uz apmēram 40 pasaules valstīm.
Svarīgi!
Mūsdienās Rīgā dzīvo vairāk nekā 1/3 Latvijas iedzīvotāju. Rīga ir arī valsts kultūras centrs.
Tā kā galvaspilsētā dzīvo un strādā dažādu tautību cilvēki, tās kultūras dzīve ir ļoti daudzveidīga. Te darbojas teātri, muzeji un citas kultūras iestādes, pilsēta lepojas ar daudzos gadsimtos radīto arhitektūru. Galvaspilsētā atrodas Latvijas vecākās un lielākās augstskolas – Latvijas Universitāte un Rīgas Tehniskā universitāte, kā arī Latvijas mākslas akadēmija un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija.
Svarīgi!
2014. gadā Rīgai bija gods kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu.
Interesanti fakti par Rīgu
  • Rīgas radio un televīzijas jeb Zaķusalas tornis (358 m) ir augstākais ne tikai Baltijas valstīs, bet arī trešais augstākais Eiropā (sākts celt 1979. gadā, pilnībā pabeigts 1989. gadā).
  • Augstākā ēka Rīgā (123,1 m) ir Saules akmens Ķīpsalā. Celta 2003. – 2004. gadā.
  • 1924. gadā atklāta pirmā autobusu satiksmes līnija.
  • Rīgā atrodas lielākā osta Latvijā.
  • 1925. gadā Rīgā sāka darboties Radio.
 
dddd.jpg
 
Atsauce:
http://lv.wikipedia.org/wiki/R%C4%ABga
http://lv.wikipedia.org/wiki/Att%C4%93ls:Rigas_Karogs.svg
http://lv.wikipedia.org/wiki/Att%C4%93ls:Rigas_Gerbonis.png
http://lv.wikipedia.org/wiki/Att%C4%93ls:Riga_Eiropas_Savieniba.png
S. Goldmane, A. Kļaviņa, I. Misāne, L. Straube „Latvijas vēsture pamatskolai”, Zvaigzne ABC, 2011., 50. - 51.g.