STARPDISCIPLINĀRAIS
MONITORINGA DARBS 9. KLASEI
Ogļūdeņražu atvasinājumi
Ogļūdeņražu atvasinājumi ir spirti, organiskās skābes, esteri, amīni un citi savienojumi. Ar daudziem no tiem jūs jau esat sastapušies ikdienā. Piemēram, jums jau ir zināms, ka pirms difterijas vai gripas vakcīnas ievadīšanas cilvēka āda tiek dezinficēta ar spirtu. Gaļas un salātu garšas uzlabošanai izmanto etiķi, kas ir etiķskābes ūdens šķīdums. Mums visiem garšo ogas un augļi, kuriem smaržu piešķir dažādi esteri. Uzturā jūs ik dienas lietojat dažādus pārtikas produktus, piemēram, cukuru, kas pieder pie ogļhidrātiem. Pie tiem pieder arī kartupeļu un graudu ciete. Biezpiens, siers un gaļa sastāv galvenokārt no olbaltumvielām.
Ogļūdeņražu atvasinājumi ir tādi savienojumi, kur ogļūdeņraža molekulā viena vai vairāku ūdeņraža atomu vietā ir stājušās citas atomu grupas, piemēram, hidroksilgrupa \(\mathrm{-OH}\), karboksilgrupa \(\mathrm{-COOH}\), aminogrupa \(\mathrm{-NH_2}\) u.c.
 
Spirti
Jau tālā senatnē cilvēks uzzināja, ka cukuri, kas atrodas vīnogu un citu ogu un augļu sulā, rūgšanas rezultātā var pārvērsties par vielu ar reibinošām īpašībām. Vēlāk šo vielu ieguva tīrā veidā un latīņu valodā nosauca par spiritus vini, t. i., par "vīna garu" jeb vienkārši par spirtu. Etanols jeb etilspirts pieder pie lielas vielu klases, kuras nosaukums ir spirti.
 
Spirti ir ogļūdeņražu atvasinājumi, kuros viens vai vairāki ūdeņraža atomi ir aizvietoti ar hidroksilgrupu (\(\mathrm{-OH}\)).
Atkarībā no hidroksilgrupu skaita spirtus iedala vienvērtīgos un daudzvērtīgos spirtos. Spirtus iedala arī pēc tā, no kāda ogļūdeņraža - piesātinātā, nepiesātinātā vai aromātiskā - spirts ir atvasināts.
 
odek.png
Attēlā: spirtu izmanto odekolonu ražošanā
 
 
Metanols jeb metilspirts ir bezkrāsains šķidrums (virš. temp. 65 °C). Tas ir ļoti indīgs. Viens malks metanola jau var izraisīt aklumu, bet nedaudz vairāk - nāvi! Agrāk metanolu sauca par koka spirtu.
Metilspirtu lieto par šķīdinātāju, degvielu piedevu un ķīmiskajā rūpniecībā etiķskābes, plastmasu un citu vielu ražošanā.
 
METANOLS.png
Attēlā: metanola struktūrformula
 
 
Etanolu jeb etilspirtu visvairāk ražo no etēna, tam reaģējot ar ūdeni. Etanola iegūšana no dažādām augļu un ogu sulām, kā arī no graudiem un kartupeļiem raudzēšanas procesā notiek saskaņā ar šo reakcijas vienādojumu:
C6H12O6raugs2C2H5OH+2CO2
 
Etanolu plaši izmanto sintētisko kaučuku, krāsvielu, laku, ārstniecības vielu, etiķskābes, alkoholisko dzērienu, dažādu smaržvielu un citu produktu ražošanai. To plaši izmanto arī par šķīdinātāju. Dažās valstīs to pievieno benzīnam (līdz 15%).
 
Ievērojiet, ka etanols ir indīga narkotiska viela!
  
Spirtotie dzērieni izraisa smagas nervu sistēmas slimības (noārda nervu šūnas), rada gremošanas orgānu, sirds un asinsvadu slimības, ievērojami saīsina cilvēka mūžu. Īpaši postoša ir alkohola ietekme bērnībā un jaunībā.
 
ETANOLS.png
Attēlā: etanola struktūrformula
 
 
Etilēnglikols ir savienojums, kur etāna molekula divu ūdeņraža atomu vietā ir hidroksilgrupas.
Etilēnglikols ir salds, sīrupveida šķidrums. Tas ir ļoti indīgs. Etilēnglikolu izmanto antifrīzu - motoru dzesējošu šķidrumu - izgatavošanai automobiļu radiatoriem. Kā antifrīzu plaši lieto "Tosolu" - etilēnglikola šķīdumu.
 
ETILENGLIKOLS.png
Attēlā: etilēnglikola struktūrformula
  
 
Glicerīns ir bezkrāsains sīrupveida šķidrums ar saldu garšu. Tas nav indīgs. Glicerīnu arī izmanto par antifrīzu. Glicerīna molekulā ir trīs hidroksilgrupas.
 
Glicerīnu lieto liķieru izgatavošanā, ādas mīkstināšanas līdzekļu, dažādu ārstniecības vielu ražošanā, tekstilrūpniecībā audumu apdarei. No tā izgatavo arī nitroglicerīnu, ko savukārt izmanto naftas ugunsgrēku dzēšanā, sprāgstvielu izgatavošanā, kā arī par iedarbīgu līdzekli sirds slimniekiem.
 
GLICERINS.png
Attēlā: glicerīna struktūrformula