24. aprīlis - ĶĪMIJA
MONITORINGA DARBS VIDUSSKOLAI
Kas ir metāla iepakojums?
 
Metāla iepakojums ir konservu kārbas, skārda bundžas, metāla vāciņi u.c. Tas ir necaurlaidīgs un nodrošina tajā ievietotā produkta sterilitāti, ir piemērots transportēšanai lielā attālumā, to var apdrukāt, pārstrādāt un atkārtoti izmantot iepakojuma ražošanā, un tam piemīt liela mehāniskā izturība.
 
skardabundzas.png
Attēlā: skārda bundžas
 
Iepakojumam visbiežāk izmantotie metāla veidi:
  • Baltais jeb alvotais skārds - var būt pārklāts ar lakas kārtiņu. Izmanto pārtikas rūpniecībā. Neizmanto, ja no produktiem var izdalīties sēra savienojumi.
  • Hromētais skārds jeb bezalvas skārds - izmanto nepārtikas preču iepakošanai.
  • Alumīnija skārds – lieto augļu konservu, iebiezināta piena ar cukuru iepakojumam.
  • Melnais skārds – pārklājot ar laku iegūst konservu skārdu, ko izmanto uzspiežamo kroņkorķu ražošanai, lai hermetizētu stikla pudeles.
  • Ar polimēra kārtu pārklāts tērauds - aerosolu flakoni, uzskrūvējamie vāki.
  • Alumīnijs - viegls un izturīgs, gaismas, mitruma un aromāta necaurlaidīgs. Piemērots litogrāfiskai apdrukāšanai, labs aizvākošanas materiāls, kombinējot ar papīra vai polimēru materiāliem iegūst lamināta iepakojumu, izmanto dzēriena kārbu ražošanai, paplātēs, trauciņos saldētiem produktiem, folijā. Var pārstrādāt un izmantot atkārtotai iepakošanai, korodē saskarē ar sārmainiem vai skābiem produktiem.
 
Kāda ir metāla atkritumu ietekme uz vidi?
Metāla atkritumi ir mazāk kaitīgi videi nekā polimēri, jo metāls laika gaitā sarūsē un sadalās. Otrreizējā metāla pārstrāde ietaupa ne tikai izsīkstošos dabas resursus, proti, metāla rūdu, bet arī visus ražošanas procesā iesaistītos procesus: darbaspēku, laiku un energopatēriņu.
 
Kādēļ metāla atkritumus nepieciešams pārstrādāt?
Pārstrādāt metālu ir daudz izdevīgāk, nekā izgatavot to no rūdas, kas ir daudzkārt darbietilpīgāks, dārgāks, sarežģītāks un, protams, arī ilgāks process. Arī metāla šķirošanas process ir salīdzinoši vienkāršs. Tos no atkritumu plūsmas atdala ar magnētu palīdzību. Krāsainos metālus var atšķirt pēc to ārējā izskata, krāsas. Viss savāktais metāls ir pilnībā pārstrādājams bezgalīgi daudz reižu.
Latvijā iespējams pārstrādāt visu valstī savākto metālu, jo visas mūsu metalurģijas rūpnīcas ražošanas procesā izmanto tikai metāllūžņus, nevis izgatavo metālu no rūdas.
 
metkaus.png
Attēlā: metālu pārkausēšana
  
Lielākais metāla pārstrādes uzņēmums Latvijā ir «Liepājas metalurgs», kas pārstrādā melno metālu, ražojot no tā, piemēram, armatūras, stieples, naglas.
Latvijā ir arī vairāki uzņēmumi, kas specializējas krāsaino lējumu pārstrādē, no kā izgatavo piemēram, alumīnija traukus un sadzīves priekšmetus.