Teorija

Svarīgi!
Neviena būve nav uzceļama bez cementa izmantošanas. Varētu pat teikt, ka tā būvobjektā ir saistviela nr.1. Mūsdienīgas tehnoloģijas piedāvā ne tikai parasto, bet arī bezklinkera cementu, kas ir noturīgs pret agresīvām vidēm.
 
 
Tradicionālās cementa ražošanas tehnoloģijas ietver sevī klinkera izgatavošanu. Tas ir granulēts maisījums no malta kaļķakmens un māliem, kas uzkarsēts 1400 grādu temperatūrā. Pie šīs tehnoloģijas negatīvajām īpašībām jāmin augstā energoietilpība un negatīvā ietekme uz apkārtējo vidi. Tāpēc laika gaitā radīta alternatīva — tā dēvētā bezklinkera cementa ražošanas tehnoloģija. Tajā izpaliek klinkera izgatavošana augstā temperatūrā, kas ļauj arī daudzkārt samazināt energonesēju izmantošanu un līdz ar to — izdevumus. Tādējādi bezklinkera cementa ražošanas tehnoloģija samazina materiāla izgatavošanas pašizmaksu.
cembuv.png
Cementu sajaucot ar ūdeni un smiltīm, iegūst betonu
  
Analogs
 
Bezlinkera izstrādājums ir izdedžu-sārmu cements, kuru var izmantot objektos un darbos, kur parasto. Arī fizikāli-ķīmiskās īpašības ir analogas. Savukārt betons un java, kas gatavota no šāda cementa atšķiras ar izturību pat agresīvā vidē.
Šeit aprakstītā cementa pamatā ir izdedži, kas tiek iegūti sakausējot dažādus komponentus. Kā izejvielas var izmantot pelnu putekļus, vulkāniskos pelnus, pocolāna kaļķakmeni, kaļķakmens mālus, kalcija karbonātu vai dolomīta kaļķakmeni, minerālos atkritumus, kuru sastāvā ir kalcijs, alumīnijs un krams, smiltis u.c.
Tāpat der jau gatavi domnu izdedži, kas radušies čuguna ražošanas procesā.
cemieg.png
 Izejvielu iegūšana karjerā
 
Citi cementa veidi
 
Cementu var izgatavot arī uz speciālu hidraulisko izdedžu bāzes. Šis ražošanas process sastāv no trīs etapiem: kausēšanas, sakausējuma atdzesēšanas un samalšanas cementā.
 
Izejvielas tiek kausētas krāsnī, bet pirms tam uzkarsētas. Šī krāsns ir līdzīga stikla kausējamai krāsnij, un temperatūra tajā svārstās ap 1450 grādiem.
 
Pēc kausēšanas krāsnī sastāvu atdzesē un veic granulēšanu. Granulēšanas sistēma ar ūdens dzesēšanu nodrošina izdedžiem augstu reaktivitāti. Ūdens tiek pievadīts ar augstu spiedienu, kas nodrošina ātru masas dzesēšanu, un augstu stikla daļiņu sastāvu. Pēc izvadīšanas no sistēmas iegūti sausi izdedži, kas gatavi tālākai izmantošanai. Ātrā atdzesēšana ļauj iegūt izdedžus ar ļoti augstām reakcijas spējām. Šāds granulāts var glabāties ļoti ilgi un nezaudēt savas īpašības.
Pēc tam atdzesētos, granulētos izdedžus smalcina. Iegūtais pulveris ir gatavs reaģēt ar ūdeni.
cemanalogs.png
  
Atsauce:
http://www.majalv.lv/index.php?n=601&a=7492
http://www.ekozurnals.lv/index.php?menu=8&submenu=3&item=92
http://www.ekozurnals.lv/index.php?menu=8&submenu=3&item=92
http://www.majaplus.lv/?l=1&c=99
http://lv.wikipedia.org/wiki/Ekibastuza
http://www.industryprof.lv/public/?id=18&ln=lv
http://www.kbn-group.com/content.php/125-cement