Teorija

Pārskats par metāliem
Metālu kopīgās īpašības
Vairums no pašreiz zināmajiem 112 ķīmiskajiem elementiem ir metāliskie elementi, kuri veido vienkāršas vielas ar metāliskajām īpašībām. Šīs vienkāršās vielas sauc par metāliem. No metāliem un to sakausējumiem izgatavo daudzas detaļas transportlīdzekļos - vilcienos, automobiļos, tramvajos, trolejbusos, kuģos un lidmašīnās. Bez alumīnija un vara vadiem būtu grūti pārvadīt elektrisko enerģiju. Arī celtniecībā metāla konstrukcijas ieņem ļoti svarīgu vietu. Bez mašīnām un iekārtām, kuras izgatavotas no metāliem un to sakausējumiem, mūsdienās būtu grūti iedomāties lauksaimniecību un rūpniecību. Arī mājās ir daudz metāla izstrādājumu, kuri nepieciešami ikdienā.
 
Metāli dabā
Neaktīvie metāliskie elementi - varš, sudrabs, zelts - dabā nelielos daudzumos ir sastopami vienkāršu vielu - metālu (tīrradņu) - veidā. Atsevišķos gadījumos ar dzelzs ir atrasta tīrradņa (dzelzs meteorītu šķembu) veidā.
Vidēji aktīvie metāliskie elementi dabā izplatīti galvenokārt rūdu veidā, piemēram, dzelzs dabā ir sastopams rūdu veidā.
Aktīvie metāliskie elementi dabā sastopami galvenokārt sāļu veidā, kas sastopami gan dažādās iegulās, gan izšķīdušā veidā sālsezeru, jūru un okeānu ūdenī.
 
metnemet.png
metāli tabulā atzīmēti sarkanā krāsā
  
Svarīgākie metālu iegūšanas paņēmieni
No oksīdiem ar ogli, CO vai ūdeņradiNo sulfīdiemNo izkausētiem sāļiem izmantojot līdzstrāvu
SnO2+CtSn+CO2
Fe2O3+3COt2Fe+3CO2
WO3+3H2tW+3H2O
Sulfīdus vispirms apdedzina
2ZnS++O2t2ZnO+2SO2
un pēc tam karsē kopā ar ogli
ZnO+CtZn+CO
2NaCllidzst.t2Na+Cl2
(šādus procesus apskata vidusskolā)
Atsauce:
G. Rudzītis, F.Feldmanis Ķīmija pamatskolai 132-133 lpp.