Šodien, kad arhitekti un inženieri projektē nozīmīgas celtnes, viņi arvien vairāk pievēršas koksnei, radot mūsdienīgu skaistumu, kas vienlaikus ir cieši saistīts ar dabu. Koka ēkas ir mūsdienu un nākotnes energoefektīvās būvniecības daļa, jo koksnes īpašības ļauj izmantot to dažādu projektu realizācijai.
 
Koka māju celtniecības un pārveidošanas izmaksas nav augstas. To ilgās kalpošanas laikā uzturēšanas un apsaimniekošanas izmaksas ir zemas. Dzīves cikla izmaksu pētījums, ko 2002. gadā veica Tērauda un koka celtniecības katedras vadītājs Leipcigas universitātē, Vācijā, pierādīja, ka kapitāla ieguldīšana profesionāli projektētās un celtās koka ēkās ilgtermiņā ir vismaz vienlīdz ekonomiski pamatota kā jebkura cita ēkās. Arī koka ēku uzturēšanas izmaksas nav augstākas par citu ēku izmaksām.
 
Vidējais koka ēkas kalpošanas laiks ir no 80 līdz 100 gadiem. Dažas celtniecības kompānijas garantē 125 gadu kalpošanas laiku. Faktiski koka ēkas var kalpot pat vairākus simtus gadu, par ko liecina ēkas, kas ir saglabājušās no viduslaikiem.
 
gulb.png
Attēlā: guļbūves ēka
 
 
Elastība
Koksne ir piemērojama dažādu ēku celtniecībai. Izmantojot būvniecībā koksni, iespējams vieglāk mainīt ēkas orientāciju teritorijā, stāvu plānojumu, istabu skaitu, interjera dizainu un kopējo izskatu. Koksnes termoefektivitāte nozīmē, ka sienas var būt plānākas, kas ļauj izmantot par 10% vairāk telpas, nekā būvējot no citiem materiāliem.
 
Ugunsdrošība 
Pretēji daudziem citiem būvmateriāliem, ir zināms un prognozējams, kas ar koku notiek ugunsgrēka gadījumā. Tas veido apogļojušos virsmu, kas aizsargā iekšējo konstrukciju. Koka elementi ugunsgrēka gadījumā var palikt neskarti un pilnībā saglabāt nestspēju, kamēr tērauda konstrukcijas var zaudēt nestspēju pēkšņi un bez brīdinājuma.
 
Mūsdienu koka ēku nedegošās detaļas novērš ugunsgrēka iespējas ēkas konstrukcijas tukšumos, kā arī degšanas gāzu izplatīšanos.
 
degsana.png
 
Skaņas izolācija
Mūsdienu koka ēku atbilstību skaņas izolācijas standartu prasībām ir viegli panākt ar dažādu materiālu slāņu struktūrām. Izmantojot dažādus plānojuma risinājumus, ir iespējams panākt atbilstību arī stingrākām prasībām.
 
Izturīgums
Koka konstrukcijām, lai tās ilgi kalpotu, precīzi plānojot un realizējot projektu, nav nepieciešama ķīmiska apstrāde. Koks ir izturīgs pret karstumu, aukstumu, koroziju un piesārņojumiem. Vienīgais faktors, kas jākontrolē, ir mitrums. Ilgstošāku kalpošanas laiku var panākt, izmantojot termiski apstrādātu koksni, īpašas kvalitātes koksni, koksnei piemērotu apstrādi un dekoratīvos rotājumus.
 
Veselīgi dzīves apstākļi
Koks dabiskā veidā rada veselīgus dzīves apstākļus. To ir viegli saglabāt tīru, tas palīdz uzturēt optimālu mitruma līdzsvaru, ātrāk nodrošināt telpā siltumu, arī kondensācijas līmenis ir minimāls. Turklāt nevienam citam materiālam nepiemīt tik noturīgs, dabas dots skaistums.
 
Koksne tiek izmantota arī papīra ražošanā, šis temats plašāk tiks apskatīts nākošajās tēmās.