Datortīkls Internet
Tīkls Internet ir lielākais teritoriālais datortīkls, kurš apvieno dažāda veida datortīklus visā pasaulē.
internet_1.png
  
Interneta rašanas vēsture

Interneta pirmsākumi meklējami 20.gs. 60.gados ASV, taču līdz 90.gadiem, kad parādījās WWW, to pamatā izmantoja tikai profesionāļi.

Tīmekli izgudroja Tims Berners Lī no Eiropas kodolpētījumu centra (CERN), kas atrodas Ženēva, Šveicē.

Internets Latvijā

Par Latvijas interneta izveidošanas dienu uzskata 1992.gada 2.oktobrī, kad Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūtā (LU MII) tika izveidots pirmais pastāvīgais starptautiskais pieslēgums.  2010. gada jūnijā Latvijā bija vairāk nekā 1,5 miljons Interneta lietotāju, kas ir 67,7% no visiem valsts iedzīvotājiem.

Saskaņā ar "Akamai" ziņojumu, Latvijā ir arī septītais ātrākais internets pasaulē - vidējais interneta ātrums Latvijā ir 6,3 megabiti sekundē (Mbps) un ātrāks internets ir tikai Dienvidkorejā, Honkongā, Japānā, Nīderlandē, Rumānijā un Čehijā. Šāds rezultāts lielākoties sasniegts lielas konkurences dēļ (Latvijā interneta pakalpojumus sniedz vairāk nekā 300 uzņēmumu) un dažu uzņēmumu veikto tīkla modernizāciju, ieviešot optiskā (GPON) interneta pakalpojumu, kas ļauj iedzīvotājiem izmantot līdz 500 Mbit/s ātro internetu. 

Interneta pieslēguma ātruma tests:  https://kursors.lv/interneta-atrums/

Lai lietotājs varētu izmantot datortīkla Internet pakalpojumus, jābūt

1. datoram ar aparatūru un programmatūru, kura nodrošina darbu tīklā; individuālam lietotājam parasti pietiek ar datorā iebūvētu tīkla karti vai modemu un operētājsistēmā iekļautajām programmām, piemēram, Internet Explorer, Mozilla FireFox, Opera.;

2. pieslēgumam pie interneta pakalpojuma sniedzēja (IPS; Internet Service Provider). IPS ir organizācija, kas nodrošina tiešu pieslēgumu internetam noteiktā ģeogrāfiskā teritorijā. Latvija IPS ir, piemēram, Lattelecom, baltcom, IZZI u.c. Noslēdzot līgumu par pieslēgumu tīklam Internet, lietotāja datoram piešķir IP adresi.

IP adrese (Internet Protocol Address) ir skaitliska adrese, kas tīklā Internet viennozīmīgi identificē katru datoru un kas izveidota kā četru ar punktiem atdalītu skaitļu virkne, piemēram, 192.100.81.101, turklāt katra skaitļa vērtība var būt robežas no 0 līdz 255.