Ekosistēmā katram organismam ir īpaša nozīme. Tikai sadarbojoties visi kopā, tie veido stabilu sistēmu. Ja kāda no sugām iet bojā, var iet bojā visa ekosistēma. Tad tās vietā veidosies cita ekosistēma.
 
Augi
 
Augi ekosistēmā ir ļoti svarīgi, jo tie spēj ražot barības vielas pārējiem organismiem, izmantojot minerālvielas no augsnes un Saules enerģiju. Šo procesu sauc par fotosintēzi. Fotosintēzes procesā augi ražo skābekli, kurš ir nepieciešams elpošanai.
 
Vairāk par fotosintēzi vari uzzināt šeit.
 
No augiem pārtiek zālēdāji un augēdāji, piemēram tauriņu kāpuri, laputis, sienāži, peles, zaķi, govis un citi.
 
adorable-1851650_1920.jpg
 
Augu saknes notur augsnes daļiņas zemes virskārtā. Ir augi, kuru saknes spēj arī sadrupināt akmeņus un klintis un veidot augsni citiem augiem. Augu ēnā ilgāk saglabājas mitrums. Tas ir nepieciešams visiem organismiem. Koku zaros un dobumos veido mitekļus dažādi dzīvnieki - vāveres, dzeņi, pūces un citi. Zemākie augi ir laba paslēptuve kukaiņiem, pelēm, zaķiem un citiem dzīvniekiem.
 
forest-272595_1920.jpg
 
Dzīvnieki
 
Dzīvnieku mēsli ir labs mēslojums augiem. Dzīvnieku kažokos var ieķerties un citā vietā nokrist augu sēklas. Sēklas no dzīvnieku apēstajiem augļiem nokrīt citā vietā kopā ar izkārnījumiem. Tā augi var izplatīties tālākā apkārtnē.
 
Dzīvnieki - augēdāji ēd augus. Ja tā nenotiktu, augi sāktu augt nekontrolēti. Tad nevarētu pastāvēt, piemēram, tāda ekosistēma kā pļava. Tā aizaugtu ar kokiem.
 
корова_cow_govs.jpg
 
Gaļēdāji ēd dzīvniekus. Ja, piemēram,  kādu dienu plēsēji pārstātu ēst peles, tās ļoti ātri savairotos. Rezultātā peles noēstu pārlieku daudz augu. Citiem dzīvniekiem un cilvēkiem pietrūktu barības. Peles sāktu vairāk slimot un nodot savas slimības citiem dzīvniekiem.  
 
lion-1717127_1920.jpg
Svarīgi!
Ja ekosistēma ir stabila, tad augu, zālēdāju un gaļēdāju skaits ir tādā līdzsvarā, ka tas īpaši nemainās, un visiem pietiek ēdamā.
Mikroorganismi un sēnes
 
Mikroorganismu loma ekosistēmās ir ļoti daudzveidīga. Arī bez tiem ekosistēmas nevar pastāvēt. Mikroorganismi noārda mirušos augus un dzīvniekus. Veidojas vielas, kuras atkal augšanai var izmantot augi. Citi mikroorganismi palīdz augiem uzņemt nepieciešamās vielas, dzīvniekiem sagremot barības vielas un veic daudzus citus uzdevumus.
 
bacteria-3658992_1920.jpg
 
Arī sēnes ekosistēmās veic dažādus uzdevumus. Pelējuma sēnes un piepes noārda bojā gājušos organismus. Cepurīšu sēnes palīdz augiem uzņemt ūdeni un minerālvielas. Daudzi dzīvnieki sēnes ēd.
 
mushroom_sēnes_грибы.jpg