Šūnas
Katra organisma vismazākā dzīvā daļiņa ir šūna.
Šūnas ir ļoti mazas. Tās var saskatīt tikai mikroskopā. Noskaties video (angļu valodā), kā jārīkojas, lai saskatītu mikroskopā sīpola šūnas:
 
 
Lai pagatavotu sīpola šūnu paraugu, nogriež vienu sīpola lapu. No tās iekšpuses ar pinceti noplēš nelielu gabaliņu caurspīdīgās plēvītes. To novieto ūdens pilienā uz stikliņa. Papildus var pievienot krāsvielu. Krāsviela šūnas sastāvdaļas padara labāk saskatāmas. Tad paraugam uzliek plānu stikliņu un novieto uz mikroskopa galdiņa.
 
Nākamajā attēlā redzams, kā  pagatavotais paraugs izskatās mikroskopā:
 
sipola_sunas.png
 
Mikroskopā parasti var redzēt daudzas šūnas vienu otrai blakus. Augu šūnām apkārt ir šūnapvalks. Katras šūnas vidū ir kodols, bet šūnas piepilda citoplazma.
 
Dzīvās šūnās notiek visi dzīvības procesi. Šūnas elpo, barojas, attīstās un vairojas. Nepieciešamās vielas katrai šūnai piegādā organisms. Piemēram, kad cilvēks ieelpo gaisu, skābeklis no gaisa caur plaušām pa asinsvadiem ar asinīm tiek nogādāts katrai šūnai. Pēc tam no šūnām projām asinis aizgādā ogļskābo gāzi. Tā nonāk plaušās un izelpotajā gaisā.
Audi
Līdzīgas šūnas apvienojas audos.
Ir vairāki audu veidi, katram no tiem ir savi uzdevumi. Piemēram, muskuļaudi spēj sarauties un izstiepties. Tāpēc cilvēki un dzīvnieki spēj kustināt savu ķermeni.
Svarīgi!
Audi apvienojas un veido orgānus. No orgāniem veidojas orgānu sistēmas. No orgānu sistēmām veidojas organisms.