Kad notiek degšana?
Kopš seniem laikiem cilvēkiem ir bijis svarīgi iegūt uguni. Kā to ieguva cilvēki laikā, kad nebija sērkociņu un šķiltavu?
 
Noskaties video fragmentu no filmas "Pazudušais". Galvenais varonis nonāca uz vientuļas salas. Viņam bija nepieciešama uguns, un pēc daudziem mēģinājumiem izdevās to iegūt:
 
 
Svarīgi!
Lai notiktu degšana, nepieciešama degoša viela, karstums un skābeklis.
  
Aplūko video (angļu valodā) par uguns iegūšanu bez sērkociņiem un šķiltavām:
  • 1. solis: sameklēt sausu zāli un sausus, smalkus zarus uguns iedegšanai un resnākus zariņus ugunskura veidošanai. Visu sakārtot rindā, lai varētu viegli paņemt pēc vajadzības.
  • 2. solis: sagatavot ugunskura vietu.
  • 3. solis: sagatavot rīkus uguns iekuršanai - sausu skaidu, rokas garuma izturīgu zaru un dēlīti ar caurumiem, kas spēs noturēt zaru vienā vietā. Virpināt zaru ar plaukstām, lai tas rīvētos vienā vietā pa skaidu.
  • 4. solis: Koku saskares vietā veidojas dūmojošas koka skaidiņas.
  • 5. solis: Dūmojošo masu ievietot sagatavotajā visvieglāk degošajā materiālā (ļoti sausa smalka zāle, dūnas un citi līdzīgi materiāli). Izveidot vaļīgu saišķi, to vēdināt pa gaisu un pūst virsū, lai piegādātu papildus skābekli. Kad ir radusies uguns, uz tās kārto smalkākos zariņus, tad lielākos, veidojot ugunskuru. Zariņus jākārto tā, lai pa vidu būtu tukšas vietas - gaiss.
Svarīgi!
Atceries - uguns ir bīstama! Kad rīkojies ar uguni, tuvumā jābūt pieaugušajiem un ir jāievēro ugunsdrošības noteikumi!
Kā apdzēst uguni?
Lai cilvēks droši varētu izmantot uguni, to jāmāk ne vien radīt, bet arī apdzēst. Aplūko video, kā vispareizāk apdzēst sveci!
 
 
Video redzams, ka degošai svecei uzliek glāzi. Kad skābeklis glāzē beidzas, liesma apdziest. Gāzes plīts liesmu var nodzēst, aizgriežot gāzes krānu. Degošā viela (gāze) beidzas, un liesma apdziest. Arī ugunskurs vai kamīna liesma izdziest, kad beidzas malka.
Uguns apdzisīs tad, ja beigsies degošā viela vai skābeklis.
Ja  uguns izplatās nekontrolēti, izceļas ugunsgrēks. Šādu uguni parasti apdzēš ar ūdeni, jo tas neļauj gaisa skābeklim piekļūt degošajai vielai. Tāpat var degošo vietu apklāt ar mitru, biezu audumu, apbērt ar smiltīm vai izmantot ugunsdzēšamo aparātu.