Kā noteikt ādas tipu?
Lai pareizi izraudzītos jūsu vajadzībām, kuras mainās ne tikai gadu gaitā, bet arī atkarībā no gadalaika, visatbilstošākos kosmētikas līdzekļus, nepieciešams precīzi zināt savas ādas tipu, kas atkarīgs no mitruma un tauku komponentu sastāva ādā. To var noteikt kosmētiskajā kabinetā pie kosmetologa, bet var arī patstāvīgi.
 
Nosacīti atšķir sausu, normālu, taukainu un kombinētu (jauktu) ādas tipu.
 
Lai noteiktu, kāds Jums ir ādas tips, nepieciešams pie sejas piespiest papīra salveti vai rūpīgi pieskarties ar nomazgātu un noslaucītu spoguli pie deguna, pieres, zoda un vaigiem. Ja uz salvetes vai uz spoguļa virsmas parādās taukains nospiedums, tad tas nozīmē, ka šajā vietā sejas āda ir taukaina, bet pārējās vietās - normāla vai sausa. Ja Jūsu āda lobās, tad dotajā vietā tā ir sausa.
 
Dažādu ādas tipu apraksts palīdzēs Jums pārliecināties par noteikšanas pareizību.
 
Sausa/jūtīga āda
Sausa āda sastopama pietiekami bieži. Jaunām sievietēm tā izskatās maiga, plāna, gluda un matēta, ar gadiem kļūst sausāka, lobās, zaudē elastību. Uz tās ātrāk parādās krunciņas. Bez tam sausai ādai likumsakarīgi piemīt paaugstināts jutīgums un tieksme uz kairinājumiem. Uz tās stāvokli īpaši iedarbojas ārējās vides kaitīgie faktori (saule, aukstums, vējš, piesārņotais gaiss), kā arī stress. Šādai ādai raksturīga savilkšanās sajūta, raupjums un lobīšanās, ādas apsarkums uz vaigiem un zoda. Nepareizi kopjot sausu ādu, jau 25 gadu vecumā uz tās parādās manāmas krunciņas, bet 30 gadu vecumā izpaužas pirmās ādas ļenganuma pazīmes.
 
Normāla āda
Normāla āda ir ļoti reti sastopama. Tai raksturīgs, it īpaši jaunībā, svaigums, vingrums, elastīgums, tā ir gluda un maiga ar tīru un matētu toni, bez paplašinātām porām, pūtēm, tuvu izvietotiem un paplašinātiem asinsvadiem. Tās stāvokli neietekmē laika apstākļi.
 
Tāda āda gadiem ilgi saglabā savu dabisko pievilcību.
 
Taukaina/problemātiska āda
Paplašinātas poras, nepatīkams taukains spīdums, īpaši “T”- veida zonā (piere, deguns un zods) ir tauku dziedzeru pārmērīgas aktivitātes rezultāts. Pārlieks tauku daudzums aizsprosto poras, kas daudzos gadījumos izraisa pūtes, kuras bieži vien iekaist, veidojot pūtītes un pūžņus. Parasti šādas pazīmes parādās pusaudžu vecumā, tas saistīts ar organisma hormonālo pārveidošanos. Visbiežāk, tuvojoties 25 gadu vecumam, šīs problēmas izbeidzas, taču gadās, kad arī pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas āda ir pārāk taukaina. Vairumā gadījumu tas saistīts ar traucētu hormonālo bilanci un iedzimtu tauku dziedzeru hipersekrēciju. Taukaina āda labi panes atmosfēras faktoru, ūdens un ziepju iedarbību, bet tā grūti pretojas mikroorganismu nelabvēlīgajai iedarbībai.
 
Taču šis ādas tips ilgāk saglabā savu elastīgumu un tajā ilgāk neveidojas grumbas. Ar gadiem taukaina āda pārvēršas kombinēta tipa vai normālā.
 
Kombinēta (jaukta) tipa āda
Tas ir visvairāk izplatīts ādas tips. “T”- veida zonā (piere, deguns un zods) parasti āda ir taukaina, bet deniņos, ap acīm un uz vaigiem – normāla vai sausa. Kombinēta tipa ādas izteikts variants parasti sastopams jaunībā. Šajā gadījumā āda „T’- veida zonā ir ļoti taukaina un tai var būt pinnes un pūtes, tai pašā laikā vaigu āda - maiga un sausa. Ar gadiem kombinēta tipa āda pārvēršas normālā.
 
Cilvēka ādas tips mainās dzīves gaitā vairākkārt un ir atkarīgs no daudziem faktoriem – vecuma, klimata, darba apstākļiem, dzīves veida, vispārīgā veselības stāvokļa.