Encefalīts ir galvas smadzeņu iekaisums.Encefalīta izraisītājus bieži pārnēsā ērces.
 
Ērču encefalīts ir smaga infekcijas slimība, kuru izraisa ar ērču encefalītu inficēta ērce.
 
65_acb4f9cf39b3f36c6b3cab2d97efc0b7.jpg
 
Inficēšanās ar ērču encefalītu iespējama divējādi:
  1. inficētai ērcei piesūcoties cilvēka ķermenim;
  2. cilvēkam uzturā lietojot nevārītu, inficēta mājdzīvnieka pienu.
 
Lai izsargātos no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir vakcinācija. Vakcinācija īpaši nepieciešama personām, kas regulāri apmeklē mežus un krūmājus.
 
SPKC informācija šeit un video par ērču encefalītu šeit: Ērču encefalīts (angļu valodā). 
 
Trakumsērga ir viena no bīstamākajām infekcijas slimībām, kas apdraud gan cilvēku, gan dzīvnieku veselību un dzīvību. Dzīvniekiem trakumsērga izpaužas ar smagiem nervu sistēmas darbības traucējumiem – paaugstinātu uzbudināmību, baiļu zudumu, tieksmi uzbrukt un iekost citiem dzīvniekiem vai cilvēkiem, bet beidzas ar paralīzi un nāvi.
 
Slimības ierosinātājs ir vīruss, kas atrodas slima vai inficēta dzīvnieka organismā un kas izdalās galvenokārt ar siekalām, ar kurām var inficēties dzīvnieki un cilvēki, ja tos sakož, apsiekalo vai tie saskaras ar priekšmetiem, kas svaigi aptraipīti ar slimu dzīvnieku siekalām. Ja cilvēku sakož vai apsiekalo svešs dzīvnieks vai pašu mājdzīvnieks, kurs piepeši ir sācis uzvesties dīvaini, nekavējoties ir jāgriežas pie ārsta.
 
U_K_-rabies-vaccine.jpg
Katram suņu un kaķu īpašniekam ir jārūpējas par savu mīluļu savlaicīgu vakcināciju pret trakumsērgu, tas pilnībā likvidētu suņu un kaķu saslimšanu ar šo bīstamo slimību.
 
Saindēšanās ar alkoholu
Jau vieglā alkohola reibumā (ja alkohola daudzums asinīs ir 0,05% to rada 0,5—1 l alus vai 50—100 ml degvīna vai konjaka, vai 200—400 ml 14—18% vīna) ir traucēta normāla nervu darbība, palēninās atbildes reakcijas uz kairinājumu, pavājinās kustību koordinācija. Rodas siltuma un reibuma sajūta. Cilvēks kļūst bezrūpīgāks, bezatbildīgāks, pārvērtē savas spējas, neievēro piesardzību.
 
Smagā alkohola reibumā (ja asinīs ir 0,2% alkohola; to rada 400—500 ml degvīna vai konjaka)  rodas kustību un līdzsvara traucējumi, neskaidra runa, bieži sākas vemšana. Uzbudinājums un bīstama rīcība var būt neilgu laiku, jo drīz vien sākas apātija, miegainība, kas pāriet narkotiskajā miegā. Iestājas dzīvībai bīstami sirdsdarbības un elpošanas traucējumi.
 
Galvas smadzeņu satricinājums
Tas ir vieglākās no galvas smadzeņu traumu veidiem. Šajā gadījumā lielas pārmaiņas galvas smadzenēs nenovēro. Pazīmes: samaņas zudums traumas brīdī, atmiņas zudums par notikumu (īsi pirms traumas un traumas brīdī), slikta dūša, vemšana pēc traumas, galvassāpes. Parasti šīs sūdzības pāriet pēc vienas nedēļas. Taču jebkurā gadījumā pēc galvas smadzeņu traumas nepieciešams griezties pie ārsta, lai savlaicīgi diagnosticētu nopietnākus bojājumus!
 
Neiroze
Neirozes izpausmes ir ārkārtīgi dažādas. Vieglākās formas ir nepārvaramas bailes no kaut kā noteikta (augstuma, tumsas, ūdens, vardes, nažiem utt.). Šādā gadījumā slimnieks vienkārši izvairās no bīstamā objekta vai situācijas un netraucēti dzīvo tālāk. Citām neirozēm raksturīga specifiska uzvedība vai reakcija. Piemēram, uzmācību neirozes gadījumā pacients izpilda kaut kādu darbību, pats apzinādamies tās bezjēdzību. Visbiežāk sastopamās uzmācīgās tieksmes ir skaitīšana, kā arī atslēgu vai citu drošības mehānismu pārbaudīšana. Logoneiroze (stostīšanās) atgādina par sevi katrreiz, kad jārunā. Histēriskās neirozes slimnieki jebkurā vietā un laikā dara visu, lai pievērstu sev uzmanību. Tā viņi nereti kļūst ne vairs žēlojami, bet jau nožēlojami. Hipohondriskā neiroze ir nemitīga savas veselības un sajūtu analīze, atkārtota konsultēšanās un izmeklēšanās pie visdažādākajiem speciālistiem. Pret neirozēm palīdz patīkamas emocijas, fizisks darbs un sports, smagākajos gadījumos ir jāvēršas pie ģimenes ārsta. Neirožu attīstību kavē pietiekams miega daudzums.