Ir izveidojušās zooloģijas apakšnozares, kas pēta kādu noteiktu dzīvnieku grupu.
 
Zooloģijas apakšnozare
Pētāmo dzīvnieku grupa
Ornitoloģija
Putni
Entomoloģija
Kukaiņi
Ihtioloģija
Zivis
Malakoloģija
Gliemji
Herpetoloģija
Rāpuļi
Mammaloģija
Zīdītāji
 
Viena no biežāk izmantotajām pētīšanas metodēm dzīvnieku pētīšanā ir novērojums. Veicot novērojumu, zinātnieki neiejaucas dabiskajos procesos. Novērojumus var veikt gan laboratorijā, gan dabā.
 
eagles-1761466_1920.jpg
 
Videonovērošana ļauj pētīt dzīvnieku uzvedību, to netraucējot. Piemēram, Latvijā tiek novērota jūras ērgļu, zivju ērgļu, melno stārķu un lielā dumpja barošanās ligzdošanas periodā, uzstādot videokameras ligzdas tiešā tuvumā. Mazuļu attīstību var vērot ikviens, izmantojot interneta vietni dabasdati.lv.
 
shutterstock_224518867.jpg
 
Radiosignālu raidītāju izmantošana, dzīvnieku attālai izsekošanai notiek, apliekot dzīvniekam ap kaklu siksniņu ar raidītāju vai putniem - piestiprinot ,,mugursomiņu" uz muguras.
 
Radiotehniska ierīce raida signālus, kurus uztver pētnieks ar speciālas antenas palīdzību. Tā Latvijas zinātnieki izsekoja melno stārķu migrācijas ceļu uz Āfriku.
 
shutterstock_200078717.jpg
 
Iezīmēšana ar čipiem jeb elektroniska iezīmēšana tiek izmantota dzīvnieku identifikācijai (atpazīšanai). Zem dzīvnieka ādas ievada dažus milimetrus lielu ierīci ar mikroshēmu. Mikroshēmas numuru var nolasīt ar speciālu skaneri.
 
tiger-2694261_1920.jpg
 
Fotografēšana ir sarežģīta novērošanas metode, jo prasa no fotogrāfa pacietību un veiklību.
 
Eksperiments ir pētījumu metode, kur pētnieks mākslīgi izraisa vai vairākkārtīgi atkārto kādu parādību. Eksperimenta gaitā tiek pārbaudīts pieņēmums jeb hipotēze un izdarīti secinājumi.