Zooloģija ir zinātne, kas pēta dzīvniekus.
Par vienu no zooloģijas pamatlicējiem var uzskatīt sengrieķu zinātnieku Aristoteli, kurš zināšanas par dzīvniekiem apkopoja zinātniskos rakstos.
Mūsdienās organismus iedala 5 valstīs un dzīvnieki ir viena no tām. Iedalot organismus valstīs, zinātnieki vadās pēc noteiktām pazīmēm. Dzīvniekiem piemīt visas organismu pamatpazīmes.
 
dovetail-3495224_1920.jpg
 
1. Dzīvnieki barojas ar citu organismu saražotām organiskajām vielām, tās apēdot. Attēlā: tauriņš purva dzeltenis barojas ar ziedu nektāru.
 
Video angļu valodā: Grizli lāči ķer lašus.
 
dinosaur-2435665_1920.jpg
 
2. Dzīvniekiem ir izveidojušās dažādas orgānu sistēmas dažādu funkciju veikšanai. Attēlā ir redzams dinozaura skelets, kurš veic balsta un kustību funkcijas.
 
cheetahs-802897_1920.jpg
 
3. Vairums dzīvnieku aktīvi pārvietojas. Attēlā ir redzams gepards, kurš spēj  attīstīt skriešanas ātrumu līdz 112 km/h. Protams, ilglaicīgi skriet gepards ar šādu ātrumu nespēj. Parasti tas spēj noskriet ar šādu ātrumu apmēram 460 metrus, bet 100 km/h gepards spēj iegūt trīs sekundēs, kas pārspēj lielāko daļu sporta mašīnu.
 
galago-412669_1920.jpg
 
4. Dzīvnieku jutīgumu nodrošina maņu orgāni. Attēlā redzamajam galago acis ir ļoti jūtīgas, acu zīlītes dienā ir kā mazas vertikālas svītriņas. Naktī tās aizpilda gandrīz visu acs virsmu, lai labāk redzētu.
 
 
brain-114075_1920.jpg
 
5. Dzīvnieku organisma darbību koordinē nervu sistēma. Nervu sistēmas centrālais orgāns ir smadzenes.
  
Tātad, dzīvnieki  ir liela daudzšūnu organismu grupa, kas spēj kustēties un reaģēt uz apkārtējo vidi, barojas, pārtiekot no citiem organismiem.
Mūsdienās informācijas par dzīvniekiem ir tik daudz, ka zooloģijas zinātnei ir izveidojušās daudzas apakšnozares.
  • Anatomija - pēta dzīvnieku uzbūvi.
  • Fizioloģija - pēta dzīvnieku organisma darbību.
  • Embrioloģija - pēta dzīvnieku embrionālo attīstību.
  • Šūnu bioloģija - pēta dzīvnieku šūnu uzbūvi.
  • Etoloģija - pēta dzīvnieku uzvedību.
  • Sistemātika - klasificē dzīvniekus.